Naše zdraví závisí na stavu planety
Glasgow/Praha – 8. listopadu 2021
„Týmy Lékařů bez hranic tvoří zdravotníci a humanitární pracovnicí, nikoliv klimatologové. Jsme však už léta u toho, jak klimatické změny prohlubují zdravotní a humanitární krize v různých kontextech, kde pracujeme. A máme povinnost mluvit o tom, co vidíme,“ říká Carol Devine, vedoucí environmentálního programu Lékařů bez hranic.
Konflikt trvající více než dvě desetiletí, politická nestabilita a extrémní klimatické podmínky stojí za jednou z nejdelších humanitárních krizí na světě. Somálsko sužují intenzivní a časté záplavy, ale také velká sucha nebo nálety pouštních sarančat. To vše se podepsalo na nedostatku potravin a zkomplikovalo živobytí tamních lidí.
Nejmarkantněji se změna klimatu projevuje v podobě dětské podvýživy. Pokud se klima bude dále měnit tak, jak se předpokládá, může dojít ke snížení produkce potravin a k poklesu nutriční hodnoty některých obilovin, což by riziko podvýživy jen zvýšilo.
Lékaři bez hranic proto v zemi vedou program, který má akutní podvýživě během neúrody předcházet. Provádějí screening a poskytují ambulantní péči, řeší také kritický nedostatek vody. „Více lidí se stěhuje za zdroji potravin
a vody, přestože stále hrozí riziko nákazy covidem-19 a v některých oblastech se šíří spalničky. Komunity pastevců hlásí, že jejich skot umírá žízní,“ popisuje Mohamed Ahmed, projektový koordinátor Lékařů bez hranic ve státě Jubaland.
Když se koncem roku 2020 Střední Amerikou prohnaly hurikány Eta a Jóta, více než 120 zdravotnických center v Hondurasu bylo poškozeno, nebo zcela zničeno — některá doslova zmizela v bahně. Dva miliony lidí zůstaly bez lékařské péče či s velmi omezeným přístupem k ní.
Již před příchodem hurikánů bylo ale tamní zdravotnictví pod tlakem. Nemocnice neměly kam umístit všechny pacienty s covidem-19, navíc vypukla nákaza horečkou dengue přenášenou komáry rezistentními na insekticidy. V letech 2018 a 2019 tam týmy zdravotníků bojovaly s největší epidemií této nemoci za posledních 50 let.
Lékaři bez hranic proto implementovali různé postupy — tzv. vektorovou kontrolu (metoda s cílem omezit nebo vymýtit jistý druh hmyzu) a systém monitoringu, který pomáhal předcházet vypuknutí epidemie horečky dengue a vyhnout se přetížení nemocnic.
Ve čtyřech okresech regionu Balúčistán v Pákistánu Lékaři bez hranic podporují zdravotnická zařízení, která každý rok poskytují péči více než 12 tisícům matek a zhruba 10 tisícům dětí trpících podvýživou. Časté výpadky elektřiny a intenzivnější vedro během léta komplikují udržování teploty v nemocnicích na snesitelné míře. Zvlášť, když teploměr může ukázat i padesát stupňů Celsia.
Organizace proto v těchto zařízeních nainstalovala solární panely. Doplněny o rozvodnou síť nebo generátor, tyto systémy zajišťují nepřetržitou dodávku energie pro osvětlení, klimatizaci a větráky, čerpání vody i chlazení. Navíc za rok takto předejdou až 50 tisícům kilogramů emisí.