Násilí ve Středoafrické republice: Zraněné ženy, děti a zničená nemocnice Lékařů bez hranic
Bangui/Praha, 2. března 2021
„Současná humanitární krize, která zasáhla Bambari i další části země, je strašná. Násilí dopadající na civilisty musí okamžitě přestat. Místní lidé už si vytrpěli dost. Postřelené ženy a děti z nedávných bojů v Bambari jsou toho jen dalším příkladem,” říká Marcella Kraay, vedoucí mise Lékařů bez hranic. „Neustálé napětí a bojování hluboce ovlivňují už tak zranitelnou a traumatizovanou populaci poznamenanou léty občanské války a chronickou zdravotnickou krizí, jejímž důsledkem je extrémně omezený přístup ke zdravotní péči.”
Projektil po jedné z přestřelek mezi vládními silami a rebely.
Nedávné střety vážně poničily i zdravotnické zařízení Elevage Centre de Santé v metropoli prefektury Ouaka, kde Lékaři bez hranic podporují ministerstvo zdravotnictví v poskytování primární zdravotní péče asi tisícičlenné komunitě. Jen co střelba odezněla, tým organizace místo prohledal. Zjistil, že náboje a exploze zničily lékařský stan, včetně ordinací. Celý pozemek zasypaly nábojnice. Když se střelba přibližovala, sloužící lékařský personál místo opustil.
Zdravotnické centrum je neutrální místo chráněné mezinárodním humanitárním právem. Nikdy nesmí být cílem útoků ani jinak zneužito pro vojenské účely. „V této krizové době žádáme všechny zúčastněné strany konfliktu, aby braly ohled na zdravotnická zařízení, sanitky, pacienty a všechny, kdo o ně pečují — a to za každé situace. Lékařům musí být zaručen neomezený přístup k civilistům zasaženým násilím, aby jim mohli poskytnout tolik potřebnou pomoc,” zdůrazňuje Kraay.
Během posledních dvou měsíců vypukly boje mezi koalicí ozbrojených skupin a vládními silami podporovanými mezinárodními spojenci. Město Bambari se stalo dějištěm střetů od poloviny prosince. Od té doby tam zatím Lékaři bez hranic ošetřili 111 pacientů s válečnými zraněními. Poškození tamního zdravotnického centra ještě znásobí utrpení místních obyvatel, kteří zůstanou odříznutí od zdravotní péče po dobu, než se centrum opraví a znovu zprovozní.
Obyvatelé Středoafrické republiky mají obecně velmi omezený přístup k základním zdravotnickým službám právě kvůli sílícímu konfliktu. Přes 200 tisíc lidí je vnitřně vysídlených nebo muselo ze země úplně odejít. V obou případech žijí ve velmi nejistých podmínkách.
Lékaři bez hranic dělají vše pro to, aby zajistili pokračování svých projektů v zemi. Posílili také tým chirurgů, aby zvládali zvýšený příjem zraněných a mohli asistovat vysídleným lidem v oblastech, kde působí. Lékaři bez hranic jsou také připraveni v tomto ohledu podpořit tamní ministerstvo zdravotnictví.
Lékaři bez hranic působí ve Středoafrické republice od roku 1997. Organizace je nezávislá na jakékoliv politické nebo vojenské straně a provozuje celkem 13 projektů v 7 prefekturách země. Péči poskytuje všem, kteří ji potřebují, bez ohledu na etnický původ, náboženství či politické přesvědčení.