Těhotenství a porody
Péče o reprodukční zdraví je nedílnou součástí naší práce. Pomáháme snižovat mateřskou i dětskou úmrtnost v ozbrojených konfliktech, při epidemiích či přírodních katastrofách a tam, kde chybí lékařská péče. V těchto krizových situacích jsou často matky a děti jednou z nejzranitelnějších skupin. Asistujeme u statisíců porodů ročně. Poskytujeme zdravotní péči ženám během těhotenství, před porodem i po něm. Zároveň nabízíme antikoncepci a provádíme odborné interrupce.
Jaké komplikace mohou nastat?
Komplikace během těhotenství či porodu mohou bez lékařské péče matkám způsobit vážné zdravotní problémy. Bez odborného lékařského zásahu mohou skončit až smrtí matky či dítěte. Každý den takto zemře kolem 800 žen. K naprosté většině těchto úmrtí dochází v chudých zemích.
Poporodní krvácení
Po komplikovaném porodu může dojít k silnému krvácení. Normálně ho zastaví kontrakce, které se objevují po oddělení placenty od děložní stěny. Pokud se ale děloha nedokáže stáhnout, například kvůli neúplnému oddělení placenty, nebo dojde k jiné komplikaci, může nastat závažné krvácení.
Pomoct může oxytocin. Pokud se objeví neustávající krvácení, následuje resuscitace matky a podání dalších léků, manuální zastavení krvácení nebo operace.
Infekce
Během těhotenství nebo při porodu v nehygienických podmínkách může dojít k závažným infekcím. Mezi ně patří i infekce pohlavních orgánů, které mohou způsobit zánět dělohy, případně hluboký pánevní zánět. Projevují se horečkou, zimnicí či bolestmi břicha.
Pro prevenci infekcí je nejdůležitější čistá voda a hygienické podmínky během porodu. Pokud se infekce objeví, zásadní jsou včasná diagnóza a léčba vhodnými antibiotiky.
Eklampsie
Dojde-li k eklampsii, může matka během porodu trpět záchvaty vedoucími až k ohrožení života. Eklampsii předchází preeklampsie v těhotenství, kdy má žena vysoký tlak. Pokud se neléčí, vede k eklampsii. Ta způsobuje závažné potíže jako křeče, otékání, náhlý růst tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, poruchy zraku a záchvaty.
Velmi záleží na přítomnosti zkušených zdravotníků či zdravotnic i léků, jako jsou ty na snížení krevního tlaku. Povaha lékařského zásahu se liší v závislosti na dostupnosti porodnické péče.
Nepostupující porod
K nepostupujícímu porodu (dystokii) dochází, je-li hlava dítěte příliš velká nebo nachází-li se miminko v nezvyklé poloze zabraňující průchodu porodním kanálem. U podvyživených nebo příliš mladých matek není porodní kanál často dostatečně široký, aby jím hlava novorozence prošla. Pokud porod nepostupuje více než 24 hodin, dítě může zemřít a matce hrozí poporodní krvácení, porodnická píštěl či závažné infekce.
Zvládnutí komplikovaného porodu závisí na zkušenostech zdravotníků a zdravotnic a jejich schopnosti včas rozeznat potřebu lékařského zásahu. Může být potřeba podat infuzi nebo medikaci podporující porod, provést porod kleštěmi nebo vakuumextrakcí (pomocí podtlaku se usnadní porod normální poševní cestou), případně císařským řezem.
Nebezpečný potrat
Každoročně je podle odhadů po celém světě provedeno zhruba 25 milionů nebezpečných potratů. Jde o jednu z hlavních příčin úmrtí těhotných žen. Kvůli nebezpečným potratům ročně zemře kolem 30 000 dívek a žen.
Potraty ukazují sociální nespravedlnost a nerovnost v plném světle. Chudé ženy, ženy tmavší barvy kůže a ženy žijící v odlehlých oblastech častěji nemají přístup k bezpečným způsobům ukončení těhotenství. Dalším překážkám čelí v oblastech zasažených válkou, krizí a konflikty. Nejvíce žen kvůli nebezpečným potratům umírá v Africe. Tam se odehrává 29 % nebezpečných potratů a asi 62 % s nimi souvisejících úmrtí.
Překážky v přístupu k bezpečným potratům
Potrat je stále v mnoha zemích částečně kriminalizován. Pokud však ženy a dívky nemají přístup k bezpečným potratům, uchylují se k nebezpečným metodám ukončení těhotenství, a to bez ohledu na zdravotní či legální problémy, které jim mohou způsobit.
Zákonná omezení jsou znepokojující, protože nesnižují počet potratů, ale naopak zvyšují pravděpodobnost nebezpečných potratů. Mnoho zemí proto revidovalo své zákony tak, aby byl potrat možný ve více případech. Díky tomu se úmrtnost těhotných žen snížila. Například poté, co vláda Jihoafrické republiky přijala v roce 1996 zákon umožňující ukončit těhotenství, počet úmrtí v důsledku nebezpečných potratů klesl o 91 %.
Kromě zákonných překážek zažívá mnoho žen stud, sociální stigma a negativní postoje k okolnostem, které vedly k jejich nechtěnému těhotenství nebo k samotnému potratu. Mezi časté překážky patří verbální týrání nebo společenské odmítnutí ze strany rodiny a přátel, zkreslování nebo nedostatek informací o zákonech týkajících se potratů a odmítnutí, stigma a neznalost ve zdravotnictví.
Fakta o nebezpečných potratech
- 3 z 10 těhotenství na celém světě končí vyvolaným potratem
- 7 milionů žen každý rok skončí v nemocnici kvůli komplikacím spojeným s nebezpečným potratem
- 97 % nebezpečných potratů probíhá v rozvojových zemích
Za nebezpečný či rizikový potrat se považuje interrupce prováděná osobou bez potřebných dovedností a znalostí, probíhající v nehygienických podmínkách, či kombinace obojího. Vkládání předmětů do dělohy, požití škodlivých látek a použití vnější síly jsou všechno nebezpečné způsoby přerušení těhotenství.
Mezi hlavní komplikace ohrožující život patří silné a nekontrolované krvácení, infekce a sepse, perforace dělohy a poranění pohlavních orgánů nebo jiných vnitřních orgánů. Ženám po nebezpečném potratu také hrozí dlouhodobé zdravotní následky, jako je neplodnost, chronická bolest a emoční a psychické trauma.
Jaký potrat je bezpečný?
Interrupce se považuje za bezpečnou, pokud je provedena metodou doporučenou Světovou zdravotnickou organizací, je přiměřená délce těhotenství a pokud je osoba, která potrat poskytuje nebo s ním pomáhá, proškolená. Bezpečný potrat lze zajistit léky nebo ambulantním zákrokem.
Léky vyvolaná interrupce je účinná z více než 95 % a je velmi bezpečná. Pravděpodobnost vážných komplikací je nižší než 1 %.
Ruční vakuová aspirace (manual vacuum aspiration = MVA) je jednoduchý ambulantní postup, který zahrnuje zavedení úzké plastové trubice do dělohy a bezpečné odstranění jejího obsahu pomocí sání. Tuto metodu lze použít také k léčbě komplikací souvisejících s potraty, jako je například neúplný potrat.
Léčba důsledků nebezpečných potratů
Velká část úmrtí spojených s nebezpečnými potraty je způsobena odkládanou léčbou. V tomto prodlení hraje mnohdy velkou roli stigma. Ženy s komplikacemi se bojí vyhledat péči, protože se obávají, že je někdo nahlásí úřadům, že s nimi budou zdravotníci či zdravotnice zacházet špatně nebo že je uvidí někdo, koho znají.
Ženy, které podstoupily nebezpečné potraty, mohou potřebovat krevní transfuzi kvůli těžké ztrátě krve, antibiotika k léčbě infekce a sepse, velkou reparativní operaci vnitřních orgánů nebo dokonce hysterektomii neboli odstranění dělohy.
Co dělají Lékaři bez hranic?
Lékaři bez hranic považují přístup k bezpečnému ukončení těhotenství za důležitou a život zachraňující součást komplexní péče o reprodukční zdraví, která snižuje úmrtnost a utrpení žen. Vycházíme ze zkušeností z našich projektů, kde často vidíme úmrtí způsobená nebezpečnými potraty.
Poskytujeme bezpečné potraty a s nimi související péči v desítkách zemí. Ročně provádíme přes 40 000 bezpečných potratů.
Také veřejně vystupujeme proti škodlivým vládním nařízením a poskytujeme informace a školení o bezpečných interrupcích. V neposlední řadě provádíme výzkum zjišťující závažnost komplikací způsobených nebezpečnými potraty a jejich léčbu v prostředí zasaženém konflikty.
Porodnická píštěl
Porodnická píštěl je otvor mezi ženským pohlavním ústrojím a močovými cestami či řitním otvorem. Jde o těžké zranění způsobené komplikovaným porodem. Každý rok zasáhne 50 000 až 100 000 žen.
Odhaduje se, že neléčenou porodnickou píštělí trpí až 2 miliony žen v zemích Asie a subsaharské Afriky. Kromě zdravotních problémů, jako je únik moči, zažívají stud a vyloučení za společnosti.
Naši zdravotníci ošetřují pacientky s porodnickou píštělí a poskytují jim psychologickou podporu. Zároveň pečují o těhotné ženy a dělají vše pro prevenci tohoto zranění.
Co způsobuje porodnickou píštěl
Příčinou je téměř vždy komplikovaný porod. Hlava dítěte tlačí na jednu část porodního kanálu, okolní tkáň odumře a dojde ke vzniku otvoru – píštěle. Ten pak spojuje vagínu s močovým měchýřem, vagínu s řitním otvorem, nebo obojím. Tento otvor se nikdy přirozenou cestou nezahojí. Dítě se navíc často v těchto případech narodí mrtvé, což pro matku znamená velké trauma. Ve výjimečných případech může píštěl způsobit extrémní sexuální násilí.
Příznaky porodnické píštěle
Píštěl způsobuje, že ženě vagínou neustále uniká moč nebo stolice. Výtok nepříjemně páchne a může vést až k vředům či „popáleninám“ na nohách. Zasažené ženy následně často drasticky omezí příjem tekutin, aby zmírnily výtok moči. To může přivodit onemocnění ledvin a močové kameny.
Ženy s píštělí trpí i psychicky: čelí nepochopení, vyloučení z komunity, opuštění až úplné izolaci.
Léčba porodnické píštěle
Porodnické píštěli se dá předcházet:
- oddálením prvního těhotenství,
- zamezením škodlivých tradičních postupů.
- včasným přístupem k porodnické péči.
Velký význam má výcvik místních porodních asistentek. Školená porodní asistentka pozná, kdy při porodu dochází ke komplikacím, a sežene včasnou pomoc.
Samotná píštěl se řeší operací. Někdy se může jednat o jednoduchý a krátký zákrok, jindy si situace žádá specialisty a opakovanou operaci. Po zákroku má pacientka na několik týdnů zavedený katetr a v rámci rehabilitace posiluje pánevní dno. Po zotavení může mít a porodit zdravé dítě, pokud se jí dostane náležité předporodní péče.
Velmi důležitou součástí léčby je i psychologická a psychosociální pomoc. Pacientky se tak mohou vyrovnat se stigmatem, kterému musely čelit, a vrátit se k plnohodnotnému životu.
Poslechněte si, jak pomáháme maminkám
V našem podcastu Mlčení zabíjí vypráví porodní asistentka a manažerka porodní péče Lucie Brázdová o pomoci lidem, kteří přežili sexuální násilí, nebo o spolupráci s tradičními porodními bábami. Na svých misích se starala o ženy, které se bály do zdravotnického zařízení jít, i o ty, jež chtěly potratit.
Pomáhejte s námi
Kupte například porodnické stetoskopy nebo zavinovací šátky v Nemocnici bez hranic.