Někdy je pro pacienty nejdůležitější mít si s kým popovídat 

18. Červen 2020

Chinedu vede tým psychologů v nemocnici Abakaliki na jihu Nigérie, kde léčíme pacienty s krvácivou horečkou Lassa. Jedná se o onemocnění, které se špatně rozpoznává i léčí a se kterým se v Nigérii pojí mnohá tabu. Chinedu spolu se svými kolegy pacientům pomáhá se s nimi vyrovnat. 

Pacienti, které léčíme, trpí nejenom fyzicky, ale i psychicky a emočně. Dopad horečky Lassa na jejich psychické zdraví se nedá zpochybnit. Osobní přesvědčení pacientů, jejich chápání této nemoci a to, co se o ní dozví, vedou k různým pocitům, jako jsou popírání, šok, strach, úzkost, smutek, frustrace a vztek.  

Naši psychologové proto pracují s každým pacientem hned od chvíle, kdy se začnou projevovat symptomy, když dostane výsledky testů, až do doby, kdy může jít domů. Pacienti totiž v každé z těchto fází potřebují něco jiného. 

Pacienti s horečkou Lassa jsou v izolaci a nemají téměř žádný kontakt s ostatními. Hodiny, někdy i dny čekání na výsledky testů vedou u mnoha z nich ke zvýšené úzkosti a pocitům opuštěnosti. Doba izolace se samozřejmě prodlužuje, když jsou výsledky pozitivní, a pacient se tak může cítit ještě více frustrovaný a někdy upadá i do depresí. V takové chvíli pracujeme na tom, abychom omezili symptomy úzkosti a deprese, pacientovi poskytli potřebnou podporu a pomohli mu překonat toto složité období.  

Někdy je pro pacienty nejdůležitější mít si s kým popovídat 

Památní deska připomínající zdravotníky, kteří zemřeli na horečku Lassa. Nemocnice Abakaliki, Nigérie, květen 2019.

 

Někteří ztratili práci nebo vztah, některé vyhnala komunita 

Stigma spojené s horečkou Lassa může být hodně silné. Někteří lidé ztratili práci nebo dokonce i vztah, některé vyhnala vlastní komunita kvůli tomu, že si je ostatní s touto nemocí, ať už jako pacienty nebo ošetřovatele.  

Pomoc je v takových situacích založená na spolupráci: naši psychologové společně s osvětovými pracovníky navštěvují představitele vesnic a komunit i rodinné příslušníky, aby posoudili vnímané nebo skutečné stigma spojené s nemocí. S propuštěnými pacienty se potom obejmeme, potřeseme si s nimi rukou a mluvíme spolu, za účasti místních obyvatel.  

Navštívil jsem mnoho rodin, které jsme s poradci a osvětovými pracovníky učili, jak čelit stigmatu spojenému s horečkou Lassa. Většina těch, kteří stigmatizují ostatní, tak činí ze strachu a často taky kvůli nepřesným informacím, které o nemoci mají.    

První, komu zavolala, byla naše poradkyně 

Není to vždy jednoduché, ale největší odměnou je vidět pozitivní dopad naší práce na pacientech. Nedávno jedna naše bývalá, vyléčená pacientka porodila miminko. První, komu o tom zavolala, byla Adanna, jedna z našich poradkyň. Vytvořily si spolu totiž časem opravdu blízký vztah.  

Někdy je totiž pro pacienty nejdůležitější cítit, že je někdo chápe a mít někoho, s kým si můžou popovídat. Psychologická a psychosociální pomoc při léčbě horečky Lassa nejde nahradit. Pacienti i zdravotníci v terénu potvrzují, že přispívá ke zlepšení celkového stavu pacientů a napomáhá dodržování léčby a rekonvalescenci. 

 

 

Úvodní fotka zobrazuje desinfekci domu pacienta nakaženého horečkou Lassa ve vesnici Ndiovu v květnu 2019 a je ilustrační.