Řada Jezídů v iráckém Sindžáru má po prožitém utrpení vážné psychické problémy. Potřebují pomoc

9. Říjen 2019

Sinuni/Praha, 9. října 2019 - Jezídové v oblasti Sindžár na severozápadě Iráku se po prožitém utrpení potýkají s vážnými psychickými problémy. Někteří z nich spáchali sebevraždu, nebo se o ni pokusili. Lékaři bez hranic u příležitosti zítřejšího Světového dne duševního zdraví vyzývají k navýšení mezinárodní i národní finanční podpory péče o psychické zdraví v Iráku.

Od dubna do srpna letošního roku se na pohotovost nemocnice v Sinuni dostalo 24 pacientů, kteří se pokusili o sebevraždu. Šest z nich zemřelo ještě před příjezdem do nemocnice, nebo se je už nepodařilo zachránit. Skoro polovině ze zmíněných 24 pacientů ještě nebylo osmnáct let. Nejmladší byla třináctiletá dívka, která se oběsila. Na pohotovost ji přivezli už mrtvou. Více než polovinu těchto pacientů tvořily ženy nebo dívky, přičemž čtyři z nich se upálily. Ostatní pacienti se pokusili vzít si život tak, že si podřezali žíly, vypili jed, předávkovali se léky nebo se postřelili. 

Lékaři bez hranic začali poskytovat konzultace zaměřené na psychické zdraví ve městě Sinuni v prosinci 2018. Od té doby zařadili do programu 286 lidí, z nichž 200 stále léčí. Nejčastější diagnózou je deprese (40 %), dále konverzní porucha* (18 %) a úzkost (17 %). Zdravotníci u pacientů rovněž diagnostikovali některé poruchy osobnosti a psychiatrické poruchy, včetně posttraumatické stresové poruchy. Přestože Lékaři bez hranic poskytování péče o psychické zdraví v oblasti v posledních měsících rozšířili, jejich kapacity jsou přetíženy a řada lidí na zařazení do programu čeká. 

„Náš první průzkum v oblasti psychického zdraví v roce 2018 v Sinuni odhalil, že ve všech rodinách, se kterými jsme hovořili, byl alespoň jeden člen, jenž trpěl buď mírným, nebo těžkým duševním onemocněním,“ přibližuje Marc Forget, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Iráku. „Když jsme se setkali s ředitelem nemocnice v Sindžáru, těžce poničeném městě na druhé straně hory Sindžár, řekl nám, že psychologickou pomoc v oblasti potřebují všichni, i on sám. Odpovídalo to tomu, co jsme si uvědomili hned při rozjezdu našich aktivit: že máme co do činění s vážnou krizí v oblasti psychického zdraví. A že je zde něco specifického, spojeného s kolektivním traumatem, které nedávno Jezídové prožili.“

V Iráku chybí psychologové a psychiatři

Skupina Islámský stát zaútočila na náboženskou menšinu Jezídů v regionu v srpnu 2014. Následovala tragédie: zabíjení, znásilňování, únosy a zotročování. To vyvolalo hromadný útěk lidí, zejména do táborů v přilehlém kurdském regionu. OSN uznala zvěrstva spáchaná skupinou Islámský stát v oblasti Sindžár jako genocidu. Přestože skupina Islámský stát byla v Sindžáru poražena už před více než čtyřmi lety, obyvatelé se jen pomalu vracejí zpět. Mnoho jezídských rodin dodnes raději zůstává v iráckém Kurdistánu. Není to jen proto, že mnohé domy a vesnice jsou zničené, zamořené nášlapnými minami a bez základních služeb, jako jsou voda či elektřina. Důvodem je rovněž trauma, které mnoho Jezídů nyní se svým domovem spojuje.

Řada Jezídů v iráckém Sindžáru má po prožitém utrpení vážné psychické problémy. Potřebují pomoc

 Pohled na horu Sindžár. © Emilienne Malfatto

„Všichni tady ztratili přinejmenším jednoho člena rodiny nebo kamaráda, v celém regionu Sindžár panuje obrovský pocit beznaděje a ztráty,“ říká lékařka Kate Goulding, která pracuje na pohotovosti Lékařů bez hranic v Sinuni. „Všeobecně platí, že jste smutní, když vám zemře manžel, vaše dítě je nemocné, rozejdete se s partnerem nebo jste nuceni odloučit se od rodiny. Rozsah ztrát, které tato komunita prožila, je mimo lidské chápání. Je to trauma způsobené extrémním násilím, ponižováním, hromadným vysídlením, chudobou a opomíjením. Jak vám tady všichni řeknou, genocida spáchaná skupinou Islámský stát nebyla první, kterou Jezídové prožili, byla v pořadí už sedmdesátá čtvrtá.“

Kate Goulding podporovala jezídské pracovníky Lékařů bez hranic v tom, aby se letos dva měsíce starali o psychiatrické pacienty, protože organizace nemohla najít v Iráku psychiatra. Svědčí to o hlubším problému v zemi, kde není dostatečný počet vyškolených psychiatrů, psychologů a poradců v oblasti péče o duševní zdraví, kteří by pokryli obrovské potřeby, které se tam po letech brutálního násilí vynořují na povrch.

Pomozte nám pečovat o psychické zdraví obětí násilí a konfliktů v Iráku.

DARUJTE

„Navzdory tomu, jak je situace v Sindžáru naléhavá, nemůžeme v Iráku najít kvalifikované psychiatry a psychology, kteří by s námi spolupracovali. Lékaři bez hranic jsou proto nuceni posílat coby podporu mezinárodní pracovníky, což není ideální ani dlouhodobě udržitelné,“ podotýká Marc Forget s tím, že Irák rozhodně potřebuje více peněz a léků, ale ještě více je tam zapotřebí kvalifikovaný personál, a to zejména ve venkovských či konfliktem postižených částech země.

Lékaři bez hranic proto u příležitosti zítřejšího Světového dne duševního zdraví vyzývají k navýšení mezinárodní i národní finanční podpory péče o psychické zdraví v Iráku. Nejen v oblasti Sindžár, ale v celé zemi, kterou postihly roky brutálních válek a ekonomická nestabilita.

Lékaři bez hranic začali podporovat pohotovost a oddělení péče o matku a dítě ve Všeobecné nemocnici v Sinuni v prosinci 2018. Záhy si uvědomili, že tam zoufale chybí péče o psychické zdraví. Své aktivity v této oblasti proto rozšířili tak, aby pokrývali psychiatrickou a psychologickou péči v nemocnici v Sinuni. Poskytují i skupinová sezení a provozují mobilní kliniky zaměřené na péči o psychické zdraví pro vysídlené lidi na hoře Sindžár. Dále od začátku roku 2019 mimo jiné poskytli celkem 9770 konzultací na pohotovosti a 475 ženám pomohli bezpečně porodit.

* duševní stav, kdy pacient trpí slepotou, ochrnutím a dalšími symptomy, které nemají somatické příčiny. Jde o následek prožitého traumatu, kdy dochází ke konverzi – přeměně do somatických příznaků