Severozápadní Sýrie: Letecký útok v Idlíbu má na svědomí desítky obětí
Včera ráno zasáhl oblast na severu provincie Idlíb letecký útok. Tamní média doposud informovala o 75 mrtvých a více 135 raněných. Drtivá většina raněných byla okamžitě převezena do dvou nemocnic, jednu pomáhají spravovat i Lékaři bez hranic. Naše týmy přijaly celkem 11 lidí, jeden z nich převoz nepřežil.
„Jakmile jsme se o bombardování dozvěděli, tým v nedaleké nemocnici, kterou podporujeme, spustil plán na zvládání hromadného neštětí,“ říká Christian Reynders, projektový koordinátor Lékařů bez hranic v severovýchodní Sýrii. „Zanedlouho poté jsme začali přijímat kriticky raněné pacienty, kteří potřebovali chirurgicky ošetřit. Dva měli vážná zranění končetin a muselo dojít k amputacím.“
Útok se odehrál v hustě obydlené oblasti nedalo syrsko-turecké hranice, kam boje většinou nezasahují. Hodně Syřanů, kteří museli kvůli konfliktu opustit své domovy (jsou tzv. vnitřně vysídlení), tam uprchlo během poslední vojenské ofenzivy. Mysleli si, že násilnosti je tam nedoženou.
Nemocnice v Idlíbu přijímaly raněné i hodiny po útoku. Kromě pomoci v nemocnici, na jejíž správě se podílejí i Lékaři bez hranic, jsme poskytli chirurgické vybavení ještě dalšímu zdravotnickému zařízení na provedení 50 operací. Přijali tam 90 raněných lidí.
„Nemocnice v této konkrétní oblasti provincie Idlíb nejsou zvyklé přijímat lidi raněné během leteckých útoků,“ dodává Reynders. „Lidé tu oblast považují za relativně bezpečnou. Fakt, že tam teď probíhá bombardování, je velmi znepokojující.“
Zařízení podporovaná Lékaři bez hranic přijala za poslední dva týdny oběti leteckých útoků celkem třikrát. Dvakrát musela zvládnout hromadná neštěstí.
„Letecké útoky v severovýchodní Sýrii u frontových linií nebyly zcela ojedinělé ani poté, co došlo v březnu 2020 k podpisu příměří,“ vysvětluje Reynders. „Jejich frekvence se ale v posledních týdnech zvyšuje, a navíc k nim dochází v oblastech provincie Idlíb, které byly doteď považovány za bezpečné. To je hodně znepokojivé.“
Eskalace násilí v regionu Sýrie, který hostí více než jeden milion vnitřně vysídlených lidí, navíc přichází v době, kdy tamní zdravotnictví zatěžuje pandemie COVID-19. „Ať už se bavíme o humanitární pomoci, problémech veřejného zdravotnictví způsobených onemocněním COVID-19, nebo celkovém konfliktu, skutečně tu zažíváme ohromnou krizi,“ uzavírá Reynders