Spalničky
Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím. Zvlášť v oblastech oslabených boji či přírodními katastrofami je totiž obtížné ho zajistit. Od roku 2006 jsme proti spalničkám naočkovali 26 milionů dětí, protože právě ty nemoc nejvíce ohrožuje.
Nemoci spalničky
Původ nemoci
Spalničky způsobuje vysoce nakažlivý virus z čeledi Paramyxoviridae. Z této čeledi pochází i původce zarděnek a příušnic. Běžně se přenáší přímým kontaktem a kapénkami ve vzduchu – tedy kašláním, smrkáním i obyčejným dechem. Méně často dochází k přenosu z kontaminovaných předmětů.
Virus napadá zhruba 90 % lidí bez imunity na spalničky, kteří s nemocným sdílejí stejný životní prostor. Nejprve napadá dýchací ústrojí, ze kterého se následně šíří do celého těla.
Onemocnění prozatím bylo zaznamenané pouze u člověka, nikoli u zvířat.
Příznaky spalniček
Příznaky se objevují 10–14 dní po nakažení virem. Nejprve se nemoc obvykle projevuje vysokou horečkou, která trvá 4–7 dní. Dalšími symptomy jsou rýma, kašel, zánět očí, vyrážka, obvykle na obličeji a krku. Vyrážka se zhruba po třech dnech začne rozšiřovat a časem postihne i ruce a nohy. Nemocné trápí 5 až 6 dnů, pak postupně zmizí.
Většina úmrtí spojených se spalničkami je způsobená komplikacemi, které obvykle postihují děti mladší pěti let nebo dospělé starší 30 let. Mezi nejzávažnější z nich patří oslepnutí, encefalitida, vážná průjmová onemocnění, infekce v uchu či v dýchacím ústrojí.
Vážný průběh spalniček je pravděpodobnější u podvyživených dětí, především těch, které nemají dostatek vitamínu A.
Diagnostika spalniček
Lékař či lékařka diagnostikuje spalničky, trvá-li horečka alespoň tři dny spolu s dalšími symptomy jako kašel, katar nebo zánět spojivek. Dalším příznakem jsou drobné tečkovité bělavé flíčky v ústech, takzvané Koplikovy skvrny. Většinou se objevují dva dny před vypuknutím samotné vyrážky.
Léčba spalniček
Spalničky neléčí žádný známý lék – nakažené osoby je nutné izolovat a léčit nedostatek vitamínu A, související komplikace s očima, vředy v ústech, dehydrataci způsobenou průjmem, nedostatek proteinu a infekce dýchacího traktu.
Většina lidí se vyléčí během dvou až tří týdnů, asi 5–20 % lidí však umírá, většinou vinou vážných komplikací jako průjem, dehydratace, encefalitida čili zánět mozku nebo respirační problémy.
Proti spalničkám existuje bezpečná a relativně levná vakcína. Plošné očkovací akce výrazně snížily výskyt nemoci i počet úmrtí. V zemích se špatnou zdravotnickou infrastrukturou nebo v oblastech, kde lidé nemají snadný přístup ke zdravotní péči, je nicméně pokrytí očkováním stále nízké a pořád zde vypukají těžké epidemie. Počet imunních osob totiž musí být alespoň 95 %, aby se novým epidemiím zabránilo.