Středoafrická republika: Lékaři ošetřili téměř 20 tisíc přeživších sexuálního násilí za pět let. Což je jen špička ledovce

 

Bangui/Praha, 14. prosince 2023

  • Lékaři bez hranic ošetřili v letech 2018 až 2022 ve Středoafrické republice přibližně 19 500 přeživších sexuálního násilí.
  • Více než polovinu pacientů představovali dospělí (64 %) a naprostá většina z nich byly ženy (95  %). To znamená, že přibližně čtyři pacienti z deseti byli nezletilí.  
  • Dlouhotrvající konflikt v zemi doprovází propukání stále nových střetů, což problém sexuálního násilí dále umocňuje.  Kvůli obdobím, kdy docházelo k mnohým případům znásilnění se narušil provoz i některých osvětových aktivit.
  • Vysoká míra znásilněných však není jen následkem bojů. Zhruba 70 % všech přeživších znalo agresora osobně. Patřil totiž k jejich blízkému okolí.

„V porodnici se často setkáváme s těhotnými dívkami, kterým je 13 či 14 let. Místní obyvatelé mají ve zvyku zůstávat v práci na polích do pozdních hodin. Ta jsou často velmi daleko od obytných čtvrtí. Mnoho mladých dívek proto zůstává v domě do noci o samotě, a jsou více vystaveny riziku napadení,“ vysvětluje vedoucí lékař Jean Nepo Hakizamungu.

Špička ledovce

„Víme, že pacienti, které máme v péči, představují jen špičku ledovce. Sexuální násilí ve Středoafrické republice představuje tabu a nelze ho řešit pouze jako problém související s ozbrojeným konfliktem,“ popisuje Khaled Fekih, hlavní představitel Lékařů bez hranic ve Středoafrické republice. Výsledky pětileté analýzy Lékařů bez hranic ukázaly, že přibližně jen pětina útočníků byla ozbrojená.

Navzdory určitému pozitivnímu vývoji v posledních letech mnoho přeživších sexuálního násilí incidenty kvůli tabuizaci nehlásí a nevyhledává léčbu. Pachatelé tak zůstávají nepotrestáni a přeživší čelí ve své komunitě stigmatizaci a velkým překážkám, které jim brání v tom, aby mohli pokračovat v normálním životě.

Aby došlo ke změně, je potřeba konkrétnějších opatření ze strany vlády a humanitárních organizací. Komplikací je i to, že lidé nemají přístup k právní podpoře a socioekonomické asistenci.

Pozdě vyhledaná lékařská péče

„Přeživší naráží na mnoho překážek, které jim brání včas vyhledat péči. Ať už je to strach či vážné komplikace s dopravou,“ říká Liliana Palacios, zdravotní poradkyně Lékařů bez hranic, podle níž někteří pacienti urazili i 130 kilometrů, aby se dostali do nemocnice. V kontextu Středoafrické republiky to představuje cestu dlouhou i několik dní. Znásilnění si však žádá rychlý zdravotnický zásah. Pacienti by měli vyhledat lékaře nejpozději do 72 hodin, což se stále nedaří více než polovině z nich.

Oproti roku 2018 zaznamenali Lékaři bez hranic v roce 2022 až trojnásobně více přeživších sexuálního násilí, zatímco jiné organizace dvojnásobek. Během těchto pěti let vyhledalo péči více než 34 400 osob, které zažily sexuální násilí, přičemž skoro 60 % přijali právě Lékaři bez hranic.