Súdán: Katastrofa na obzoru
Krize v Etiopii pokračuje a desítky tisíc lidí prchající před násilím překročily hranice do Súdánu. Mnoho z nich pěšky a jen s oblečením na zádech. Hospodářskou krizí sužovaný Súdán ale už tak hostí 3 miliony lidí, kteří museli opustit své domovy. Uprchlíci z Etiopie nutně potřebují základní věci jako jídlo, vodu, útočiště a zdravotní péči.
Více než měsíc od začátku konfliktu v etiopském regionu Tigraj se tamní situace nadále zhoršuje. OSN odhaduje, že eskalace bojů může zasáhnout až 9 milionů lidí, kteří žijí v regionu a v sousedních státech. Pravděpodobně více než milion z nich bude muset opustit své domovy. K 12. prosinci 2020 OSN zaregistrovala 50 000 uprchlíků v Súdánu, z nichž 45 % tvořily děti.
Po velmi náročné cestě k súdánským hranicím se uprchlíci z Etiopie ocitnou v tranzitních táborech Al Hashaba a Hamdayet, ze kterých jsou převáženi do uprchlického tábora Um Rakeba v oblasti Gedaref. O dalších táborech se stále diskutuje.
Žena, která uprchla z Etiopie, sedí v tranzitním táboře Al Hashaba uvnitř naší kliniky, která je jediným tamním zdravotnickým zařízením, Súdán.
Na všech třech zmíněných místech provozujeme kliniky. Přesto tam lidé na útěku stále naléhavě potřebují nejen zdravotní péči, ale i základní věci, jako jsou přístřeší, voda a jídlo. Bez nich se jejich zdravotní stav rychle zhorší.
Zároveň je na uprchlíky vyvíjen tlak, aby opustili tranzitní centra v příhraničních oblastech a odjeli do Um Rakuby. V tomto táboře se momentálně nachází 18 000 lidí.
„Každý den děláme malé krůčky k lepšímu. Podmínky k životu jsou ale pořád velkou výzvou... tábor je přeplněný. Někteří (lidé) spí v přístřešcích z trávy a dřeva, jiní ve stanech, do některých se vejde i několik rodin. Začala zima. To znamená ve dne horko, v noci velký chlad. Na to chatrče ani jednoduché stany nestačí...
V nadcházejících týdnech sem přijede velký počet lidí z centra pro příjem uprchlíků v Hamdayet. Humanitární organizace musí zrychlit a zintenzivnit své úsilí, aby pomohly příchozím. Podmínky k životu jsou chabé. Jestli se nezlepší, čeká nás katastrofa,“ popisuje situaci v táboře náš krizový koordinátor v Súdánu, Hano Yagoub.
Lidé v uprchlickém táboře Um Rakuba stojí frontu na jídlo od Světového potravinového programu, Súdán.
Nejčastěji se u našich pacientů na klinice v táboře Um Rakuba setkáváme s krvavým průjmem, infekcemi dýchacích cest nebo malárií. Kromě toho ale velmi trpí jejich psychické zdraví.
Mnoho uprchlíků při útěku ztratilo členy rodiny nebo kontakt se svými blízkými v Tigraj. Slýcháme o tom, že někteří uprchlíci riskují životy a vracejí se domů hledat ty, které cestou ztratili. Přestože se bojí, vracejí se do Tigraje také pro jídlo nebo věci, které tam při útěku nechali, protože toho v táborech tolik chybí.
„Spojuje je strach, který si prožili, když najednou v Etiopii vypukly boje. Okamžitě se dali na útěk k hranici se Súdánem. Myslet na cokoliv jiného něž útěk nebyl čas. Nebyl čas na to sklidit pole ani vybrat v bance hotovost. Oblečení, které mají na sobě, je to jediné, s čím většina z nich přišla. Neví, jestli jejich příbuzní přežili ani jestli jejich domy ještě stojí,“ uzavírá Yagoub.