Světový den hepatitidy 2019: úspěšně léčíme žloutenku typu C

26. Červenec 2019

Na světě je 71 milionů lidí nakažených žloutenkou typu C. Většina z nich žije v zemích s nízkým a středním příjmem, kde jsou léky příliš drahé a diagnostika obtížně dostupná. V uplynulých letech se však podařilo docílit ohromných pokroků v léčbě.

Virus hepatitidy C přenášený krví napadá játra, což často vede k cirhóze, rakovině jater a někdy dokonce ke smrti. Až donedávna byla léčba bolestivě dlouhá, nákladná a měla toxické vedlejší účinky. Novější, přímo působící antivirotika (DAA) však znamenala revoluci v léčbě žloutenky typu C. Zrychlila ji, zefektivnila a výrazně snížila vedlejší účinky. Vysoké ceny léků a nedostatečný přístup k diagnóze ovšem výrazně omezují rozšíření léčby.

Spolupracujeme proto s ministerstvy zdravotnictví v několika zemích na zlepšení diagnostiky i léčby hepatitidy C a usilujeme o zkrácení léčebného procesu. Díky cenově dostupným „neznačkovým“ (generickým) lékům a zjednodušeným léčebným programům, jsme dosáhli úspěšných výsledků v nejrůznějších podmínkách.

Na Ukrajině jsme od roku 2017 léčili téměř 900 pacientů v komplexním léčebném programu s dostupnějšími generickými antivirotiky. Více než 97 procent z nich se uzdravilo.  

„Nejúžasnější pro mě určitě bylo to, že Lékaři bez hranic pomáhají zdarma — na prvním místě se mi líbilo to. Za druhé se mi líbila podpora pacientů. Nenechají člověka jen tak samotného brát prášky. Zdravotnický osvětový pracovník a sociální pracovník mi pravidelně volali. Pokaždé, když jsem si přišel vyzvednout léky, bavil jsem se se zdravotním poradcem,“ vypráví Ihor Skalko, který se vyléčil z hepatitidy C v našem pilotním projektu na Ukrajině. Ihorovi  poprvé diagnostikovali žloutenku typu C v roce 2006 a nejdříve ho léčili staršími léky ve státním programu, ale neúspěšně.

Světový den hepatitidy 2019: úspěšně léčíme žloutenku typu C

 

„Pro mě je zotavení ten okamžik, kdy se zbavíte problému, který vás už mnoho, mnoho let hlodal a nedovolil vám žít v míru,“ popisuje Ihor. „Když mi konečně po mém druhém pokusu o léčbu žloutenky typu C (v rámci programu Lékařů bez hranic) řekli, že jsem tuto vážnou nemoc úplně překonal, byl jsem nadšený. Chtěl jsem jít ven, být šťastný a usmívat se na všechny.“

Vedle Ukrajiny jsem dosáhli významných pokroků  i v Kambodže. Díky novým generickým antivirotikům  jsme od roku 2016 mohli léčbu hepatitidy C neustále zjednodušovat. Nové léky jsme podali 13 000 pacientů. Inovace jsou obzvlášť důležité pro dohled nad šířením nemoci , pro léčbu velkého počtu lidí a vymýcení žloutenky typu C v zemi.

Kromě Ukrajiny a Kambodže máme projekty zaměřené na léčbu žloutenky typu C také v Íránu, Myanmaru, Pákistánu a Indii. V roce 2018 jsme celosvětově poskytli léčbu na hepatitidu C 14 419 lidem a výrazně tak změnili jejich životy k lepšímu.

darujte a pomáhejte s námi