Tuberkulóza

Tuberkulóza (TBC) je jednou z nejsmrtelnějších infekčních nemocí na světě. Každoročně se jí nakazí zhruba 10 milionů lidí, z nichž 1,4 milionu zemře. Ohrožuje muže, ženy i děti po celém světě. Lze jí však předcházet a také ji léčit.

Zhytomyr TB photographs

klinická zkouška zkráceného průběhu léčby tuberkulózy rezistentní na léky. Krutá realita však zůstává, v roce 2022 onemocnělo 10,6 milionu lidí a u 410 000 se vyvinula multirezistentní TBC (MDR-TB), kterou je mnohem těžší léčit. K mnoha lidem se léčba vůbec nedostane a ti pak zůstávají nediagnostikováni, a tudíž neléčeni.

Původ nemoci

Tuberkulózu způsobuje bakterie (Mycobacterium tuberculosis), která se šíří vzduchem při kašlání či kýchání infikovaných osob. K nakažení stačí vdechnout velmi malý objem bakterií. Nakazit se však lze pouze od neléčené osoby s plicní formou tuberkulózy a kašlem. Pokud nemocný člověk pravidelně bere léky, již po několika týdnech léčby přestává být infekční.

Nemoc nejčastěji postihuje plíce, ale může zasáhnout i jiné části těla včetně kostí a nervového systému.

U většiny infikovaných se příznaky nikdy neprojeví, protože bakterie může v těle přežívat v neaktivní formě. Pokud ale imunitní systém zeslábne, jako v případě podvyživených, HIV pozitivních či starších osob, bakterie tuberkulózy se mohou stát aktivními. K tomu dochází zhruba u 10 % infikovaných.

Příznaky tuberkulózy

Mezi příznaky nemoci patří trvalý kašel, horečka, úbytek na váze, bolest na hrudi a dušnost vedoucí až k úmrtí pacienta. Výskyt TBC je výrazně vyšší mezi HIV pozitivními, v jejichž případě je také nejčastější příčinou úmrtí.

Diagnostika tuberkulózy

Donedávna byla tuberkulóza nejčastěji diagnostikována vyšetřením hlenu nebo plicní tekutiny buď pod mikroskopem, nebo pomocí bakteriální kultivace. Obě tyto metody však vyžadují laboratoř a vyškolený personál, takže jsou pro mnoho prostředí s nedostatečnými zdroji nevhodné. V některých případech jsou tyto testy navíc nespolehlivé.

V roce 2010 byl zaveden rychlejší a přesnější diagnostický test GeneXpert MTB/RIF, který se nyní používá u většiny pacientů a pacientek. I když představuje zlepšení, stále vyžaduje mimo jiné laboratoř s elektřinou a technický personál. A protože se spoléhá na diagnostiku hlenu, nemůže například diagnostikovat TBC jinde než v plicích.

V posledních letech jsme spolu s dalšími organizacemi zkoušeli užitečnost rychlého a levného testu na bázi moči. Vzhledem ke své nižší citlivosti nemůže nahradit jiné testy, ale v kombinaci s GeneXpert MTB/RIF může pomoci diagnostikovat třeba případy TBC u osob žijících s HIV, které by jinak nebyly odhaleny. 

Léčba tuberkulózy

Většina léků na léčbu tuberkulózy je zastaralých a toxických. V posledním desetiletí však byly vyvinuty bedaquilin, delamanid a pretomanid, tři nové léky proti TBC, první po půl století, které dávají pacientům naději a zdravotníkům nové možnosti. Zpřístupnění těchto léků pacientům, kteří je zoufale potřebují, však probíhá velmi pomalu.  

Proces léčby nekomplikované TBC trvá přinejmenším šest měsíců. Jsou-li pacienti či pacientky rezistentní vůči nejúčinnějším antibiotikům první linie, mluvíme v jejich případě o multirezistentní tuberkulóze (MDR-TBC).

MDR-TBC je možné léčit, ale lékový režim je náročný, může trvat i dva roky a má mnoho vedlejších účinků. Probíhají však studie, které umožňují léčbu zkrátit na šest až devět měsíců. Je nezbytné dokončit celou léčbu, i když se pacient či pacientka začne cítit lépe, nedokončená léčba může vést k rozvinutí rezistence na léky. Pokud se rozvine také rezistence vůči lékům druhé linie, tito lidé trpí takzvaně extenzivně rezistentní tuberkulózou (XDR-TBC).

Podílíme se na dvou klinických studiích, EndTB a PRACTECAL, jejichž cílem je najít nové léčebné režimy, díky nimž bude léčba tuberkulózy kratší a účinnější.

Co dělají Lékaři bez hranic?

Lékaři bez hranic jsou největším nevládním poskytovatelem léčby tuberkulózy na světě a v této oblasti působí již 30 let.

Často léčbu zajišťujeme za podpory národních zdravotnických orgánů. Léčíme pacienty v nejrůznějších kontextech, od oblastí táhlých konfliktů a uprchlických táborů až po městské slumy, věznice a odlehlé regiony.  

V roce 2022 jsme pomohli více než 17 000 lidí s TBC, včetně 2 300 lidí s DR-TB, ve více než 41 zemích, jako je Bělorusko, Ukrajina, Myanmar, Uzbekistán nebo Rusko.

Jedním z nejúspěšnějších komunitních projektů Lékařů bez hranic v oblasti tuberkulózy se stala malá země na jihu Afriky - Eswatini, dříve nazývaném Svazijsko. V této zemi byl zaznamenán jeden z nejvyšších výskytů nových infekcí tuberkulózou a HIV na světě. V roce 2008 jsme začali léčit pacienty s TBC (a HIV) v odlehlých venkovských komunitách v regionu Shiselweni. O pět let později výzkum ukázal, že tento program výrazně zvýšil počet diagnostikovaných pacientů s tuberkulózou, kteří úspěšně dokončili svou léčbu.