Ukrajina: Nezdolní navzdory
Od roku 1999 působíme na Ukrajině. Na konci roku 2019 navštívili kolegové z pražské kanceláře naše tři projekty v této zemi, aby zaznamenali svědectví pacientů, kterým se tam snažíme ulehčit život.
V oblasti Žitomiru na severozápadě země se setkali s pacienty, kteří navzdory mnoha obtížím bojují s tuberkulózou. Tuto chorobu mají desetitisíce Ukrajinců, tisíce z nich pak rezistentní formu TBC, která se mnohem hůře léčí. Nemoc, která je v Česku považována spíše za chorobu minulosti, mnoho lidí na Ukrajině děsí. Jednak kvůli její dlouhé a obtížné léčbě, tak i kvůli stigmatu, které TBC sebou nese. Podporujeme proto místní zdravotnický systém a pacienty, a to i (mimo jiné) za pomoci nových léků, které jsou účinnější a k pacientům šetrnější.
Na východě země naši kolegové navštívili vesnice nedaleko frontové linie v Doněcké oblasti. Dodnes trvající konflikt dramaticky proměnil tamní život. Obyvatelé se ocitli uprostřed bojů, v polorozpadlých vesnicích často bez elektřiny, lékaře či obchodu. Více než deset tisíc lidí připravil o život. Mnozí se však navzdory bojům a jejich důsledkům rozhodli ve svých domovech zůstat. Přestože ty nejhorší bitvy již utichly, stále se ještě ve městech a vesnicích nedaleko frontové linie ozývá střelba a ve vesnicích mnohdy chybí základní služby jako primární zdravotní péče. Právě tu jim Lékaři bez hranic pět let přiváželi. Teď se budou snažit přivést zdravotnický systém (zdravotníci se do oblasti postupně vrací) blíže k místním komunitám a posílit místní komunity, aby se propojily se zdravotnickým systémem.
Nakonec se kolegové vydali do města Mykolajiv na jihu země, kde Lékaři bez hranic pomáhají s léčbou hepatitidy C. Tou trpí zhruba 2 miliony Ukrajinců. Nemoc lze naštěstí léčit. Lékaři bez hranic podporují místní zdravotnický systém v inovativní léčbě novými léky, které jsou k pacientům šetrnější (s minimem vedlejších účinků) a dokážou je vyléčit už za 12 měsíců, tedy čtyřikrát rychleji než dříve. Zároveň spolupracují s místními kolegy, kteří nemoc prodělali. A ti navzdory vlastním problémům pomáhají nemocným vydržet náročnou léčbu často spojenou s diskriminací, psychickými a fyzickými potížemi.
Pacienti i místní kolegové, se kterými se během cesty po Ukrajině setkali, zůstávají navzdory obtížím, stále se ozývající střelbě u frontové linie či těžkým nemocem nezdolní.