Výbuch sopky v Konžské demokratické republice
Po výbuchu sopky Nyiragongo v provincii Severní Kivu v Konžské demokratické republice musely stovky tisíc lidí opustit své domovy. Více než půl milionu obyvatel města Goma zůstalo bez přístupu k čisté pitné vodě. Na místě už zasahujeme, ale nezvládneme to sami.
„Pomáháme vysídleným lidem s tím, co teď nejvíce potřebují, ale nestačí to,“ říká Magali Roudaut, vedoucí mise Lékařů bez hranic v zemi. „Je třeba urychleně zajistit více čisté vody. V této oblasti se vyskytuje cholera a představuje pro místní obrovskou hrozbu, včetně lidí, kteří doma ubytovali vysídlené. Stále chybí nutné věci jako jídlo, latríny, přístřeší, přikrývky a kanystry na vodu. Žádáme okamžitou podporu dalších humanitárních organizací při pomoci potřebným.“
Nyiragongo, považovaná za nejnebezpečnější africkou sopku, vybuchla 22. května 2021 poblíž města Gomy. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí kvůli výbuchu dosud zemřelo 31 lidí. V některých částech města erupce vážně poškodila nebo zničila několik budov, včetně zdravotnických zařízení i rozvodů vody a elektřiny. Poškodila i hlavní zásobárnu vody a potrubí města Gomy, následkem čehož více než 500 000 lidí přišlo o přístup k pitné vodě.
Okolo 400 000 lidí muselo opustit své domy a dosud se nezastavilo. Obávají se zemětřesení a další sopečné aktivity. „Z Gomy odchází nepřetržitý proud lidí s matracemi a dalšími věcmi. Míří autem nebo pěšky do Sake, města vzdáleného 25 kilometrů západně od Gomy, či do Rutšuru a Minovy, nebo se lodí vydávají do Bukavu,“ popisuje Magali Roudaut. Někteří také překročili hranici do Rwandy. Na začátku týdne se pohyb lidí zpomalil, ale příkaz úřadů k částečné evakuaci Gomy dne 27. května 2021 vedl k odchodu dalších statisíců.
Distribuce vody ve městě Sake, Konžská demokratická republika.
Pomáháme ve městě Sake, kde se 100 až 180 tisíc lidí shlukuje v kostelech, školách, mešitách, na ulicích a hledají tam jídlo, vodu, přístřeší i zdravotní péči. Snažíme se zabránit tomu, aby se rozšířila cholera, a léčíme nemocné. Jen první den zásahu v Sake jsme poskytli 202 lékařských konzultací. Sledujeme epidemiologickou situaci a zajišťujeme pitnou vodu. Navýšili jsme kapacitu skladování vody na 125 000 litrů. Nákladní auta ji mohou doplňovat podle denní spotřeby lidí.
V Gomě stavíme latríny pro vysídlené. Věnovali jsme 100 matrací tamní oblastní nemocnici. Na cestě mezi Gomou a Rutšuru podporujeme už existující kliniky. Také jsme zřídili pohotovost navíc asi šest kilometrů od toku lávy.
V Rutšuru, kam se uchýlilo asi 25 000 vysídlených lidí, podporujeme nemocnici a dvě zdravotní centra v okolí. Poskytujeme základní zdravotní péči a složitější případy převážíme do nemocnice v Rutšuru. Většina kritických pacientů má zranění z dopravních nehod při útěku lidí za bezpečím. Ošetřujeme ale také pacienty s otravou sopečnými plyny. Někteří si stěžují na bolesti hlavy, očí a problémy s dýcháním.
Kromě toho pracujeme na tom, aby katastrofa měla co nejmenší dopad na pacienty, kterým pomáháme ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví v provinciích Severní Kivu, Jižní Kivu a Maniema. Kvůli výbuchu sopky přestalo fungovat letiště v Gomě, což mělo negativní dopad na provincii Ituri a na naše tamní zásobování i přesuny týmů. Nic ale nevzdáváme a hledáme jiné cesty, jak zajistit péči našim stávajícím pacientům
V Konžské demokratické republice pomáháme i díky českým dárcům.