Vysoká úmrtnost a nemocnice na pokraji kolapsu. Covid-19 decimuje Peru

26. Duben 2021

 

  • Peru postihla nová vlna covidu-19. V zemi se šíří nakažlivější varianta P1, veřejnosti známá jako brazilská mutace. Nemocnice jsou přeplněné, postrádají zásoby kyslíku.
  • Peru je domovem zhruba 33 milionů obyvatel. Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) země hlásila v prvním dubnovém týdnu průměrně 10 tisíc nakažených a 300 úmrtí denně. Oproti minulému týdnu představuje tento počet 50% nárůst tzv.„nadbytečných úmrtí“.* Peru je tak momentálně zemí s nejvyšším nadbytkem úmrtí v přepočtu na milion obyvatel.
  • Složitou situaci ještě horšuje omezený přístup k vakcínám. V zemi zatím dostalo alespoň jednu očkovací dávku jen 3 % obyvatel.
  • Lékaři bez hranic pomáhají místním zdravotníkům na severu Limy v provincii Huaura, kde kapacita nemocnice nestačí pokrýt nárůst nemocných.

„Naše intervence má dva hlavní cíle,“ vysvětluje Jean-Baptiste Marion, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Peru. „Chceme zmírnit tlak na nemocnici Huacho a místní zdravotnictví. Pacienty s covidem-19 můžeme ošetřit v přidruženém zařízení, případně je můžeme i připojit na kyslík. Děje se totiž to, že spousta pacientů s mírným průběhem přichází do této nemocnice a přetěžuje ji. Naší doplňkovou aktivitou je proto také práce s komunitou, díky které se nám daří odhalit nemoc v rané fázi a nabídnout pacientům odpovídající péči. Zamezíme tak tomu, že skončí v nemocnici s těžkým průběhem.“ Týmy Lékařů bez hranic podporují také místní jednotku intenzivní péče.

Lékaři bez hranic působí hlavně v síti lokálních zdravotnických center a v zařízení připojenému k nemocnici Huacho, které disponuje 50 lůžky a je uzpůsobené k léčbě hospitalizovaných pacientů. Polovina lůžek slouží ke klinicky monitorované izolaci, zatímco druhá polovina umožňuje připojit pacienty, i ty ve vážném stavu, na kyslík.

Země zatím celkem hlásí přes 1,7 milionu nakažených a více než 59 tisíc úmrtí. Jeden z největších problémů je podle pracovníků Lékařů bez hranic v terénu to, že se lidé zdráhají jít s prvními příznaky do nemocnice. Radši jdou ke svému obvodnímu lékaři (který je ne vždy schopen poskytnout potřebnou pomoc), nebo se léčí sami. To v důsledku dopadá na místní zdravotnictví. Lidé ve spoustě měst často v noci čekají ve frontách a spí na ulici, aby si mohli doplnit kyslíkové lahve z několika málo fungujících nádrží. Doufají, že jim to umožní postarat se o své blízké doma.

Právě proto Lékaři bez hranic spolupracují s místními úřady a aktivně pomáhají v komunitách. Snaží se včas odhalit pacienty s covidem-19 a nasměrovat je tam, kde jim v jejich stavu pomohou nejlépe. „Zlepšení screeningu a správa pacientů je pro nás teď prioritou,“ dodává Jean-Baptiste Marion. „Bez výrazného zrychlení očkování ale nemůžeme v dohledné době čekat žádné zlepšení situace.“

*Nadbytečná úmrtí – počet úmrtí, která převyšují průměr úmrtí v minulých letech za stejné období.