Zadržování lodě Sea-Watch 4 italskými úřady znamená pro lidi prchající přes Středozemní moře rozsudek smrti
21. září 2020, Amsterdam/Palermo – Zneužívání námořního práva slouží jako záminka pro politicky motivované rozhodnutí omezit činnost záchranných plavidel v centrálním Středomoří. Uvedla to organizace Lékaři bez hranic poté, co italské úřady zadržely loď Sea-Watch 4.
Posádka Sea-Watch 4 zachránila za necelých 14 dní svého působení 354 lidí. Bylo mezi nimi 227 mužů a 98 mladistvých bez doprovodu, stejně jako řada rodin, žen, osob s postižením, těhotných matek a dětí – nejmladšímu byly méně než dva roky. Tým Lékařů bez hranic na palubě jim poskytl 551 zdravotních konzultací. Řada pacientů utrpěla chemické popáleniny nebo vdechla výpary z toxické směsi benzínu a mořské vody. Jeden dospívající byl v tak vážném stavu, že musel být evakuován.
„Ošetřená zranění jasně dokládají realitu plnou násilí a rizika, jimž lidé na útěku čelí,“ vysvětlila projektová koordinátorka Lékařů bez hranic na palubě Barbara Deck. „Ať už se jedná o chlapce, který po ráně do hlavy od ozbrojenců ohluchl, nebo o otce zjizveného při mučení roztaveným plastem v Libyi, jejich nezdolnost člověka naplňuje pokorou. Zároveň však s hrůzou pozorujeme, že zatímco my na palubě pomáháme těm nejzranitelnějším, evropské vlády dělají vše proto, aby jim v dosažení nezbytné péče zabránily.“
Žádné země EU v současné době záchranné a pátrací operace v centrálním Středomoří neprovozují. Jenom během srpna tam přitom zemřelo nebo se pohřešovalo 111 lidí, tedy nejvíc za letošní rok. Celkově v regionu od ledna 2020 přišlo o život 379 mužů, žen i dětí, což z místa dělá jednu z nejsmrtelnějších uprchlických tras na světě.
„Italské úřady vědomě manipulují a zneužívají legitimní procedury námořního práva,“ řekla vedoucí záchranných a pátracích operací Lékařů bez hranic Ellen van der Velden. „Kontroly lodí neziskových organizací slouží k zastavení jejich činnosti. Jakmile plavidlo vstoupí do italského přístavu, je podrobeno zdlouhavé a přehnané inspekci do té doby, než se úřadům podaří najít jakoukoliv nepodstatnou nesrovnalost. Poslední inspekce lodi Sea-Watch 4 v sobotu 20. září trvala 11 hodin. Až pak dokázaly úřady přijít s dostatečně závažnými prohřešky a zakázaly nám z Palerma vyplout.“
„Obviňují nás ze ‚systematického‘ zachraňování lidí, napomínají nás, že máme na palubě příliš mnoho záchranných vest, nebo nás kontrolují kvůli odpadu. Na povinnost všech lodí poskytovat podporu plavidlům v nesnázích se zcela zapomíná. Takhle to vypadá, když italské úřady nehrají fér. Snaží se inkriminovat a zastavit práci humanitárních organizací, zatímco sami odmítají svoji vlastní zodpovědnost pomáhat. Všechno se děje s tichým souhlasem, ne-li plnohodnotnou podporou, evropských států,“ dodala van der Velden.
Evropští představitelé navíc neselhávají jen ve své zodpovědnosti zajišťovat záchranné a pátrací kapacity. Zarážející je i jejich podpora libyjské pobřežní stráže. Ta od začátku roku 2020 zadržela a zpět do Libye navrátila téměř 8 000 lidí na útěku. To představuje 32% růst oproti stejnému časovému období v loňském roce. Počet lidí zadržovaných v oficiálních libyjských detenčních centrech tak stále roste. Zemi přitom nepovažují za bezpečnou ani mezinárodní a evropské instituce včetně OSN, Mezinárodní organizace pro migraci či Evropské komise.
Členské státy EU ignorují svoji právní a morální povinnost zachraňovat životy. Namísto toho vymýšlejí a následně zneužívají přehnaně byrokratická opatření s cílem omezit činnost neziskových organizací. Výsledkem je jenom víc mrtvých na moři.
Lodi Sea-Watch 4 by mělo být okamžitě umožněno opět vyplout. Neziskové organizace se nesnaží o nic jiného než poskytnout pomoc zoufalým lidem. Útoky na ně musí přestat.
Loď Sea-Watch 4 je pátým plavidlem zadrženým italskými úřady za posledních pět měsíců. Po inspekci každého z nich italská pobřežní stráž oznámila, že objevila „nesrovnalosti technické a operační podstaty, které ohrožují nejen bezpečí posádky, ale také každého, kdo byl, nebo by mohl být, zachráněn.