Nový report Lékařů bez hranic: Boj s opomíjenými tropickými nemocemi pokračuje
Barcelona/Praha, 11. června 2012 – Aby mohl být přerušen nekonečný kruh přehlížení závažných tropických nemocí, musí být rozšířeny stávající programy diagnostiky a léčby. Rovněž je potřeba vyvinout nové, efektivnější nástroje k boji s těmito nemocemi. Vyplývá to ze zprávy Fighting Neglect, kterou 11. června vydali Lékaři bez hranic.
Zpráva shrnuje 25 let zkušeností Lékařů bez hranic s diagnostikou a léčbou Chagasovy nemoci, spavé nemoci a kala azar v Latinské Americe, subsaharské Africe, jižní Asii a na Kavkaze. Dokument také konstatuje, že dostupnost kvalitních, život zachraňujících léčiv je závislá na existenci politické vůle mezi velkými mezinárodními dárci a vládami zemí, v nichž se nemoci vyskytují. Lékaři bez hranic volají po větším mezinárodním úsilí v oblasti výzkumu a vývoje, který by měl vést k vytvoření nových a efektivních nástrojů diagnostiky a léčby nakažených lidí v rozvojových zemích.
Viscerální leishmanióza (kala azar) a lidská africká trypanozomiáza (spavá nemoc nebo také HAT) jsou v neléčené podobě vždy smrtelné. Spolu s Chagasovou nemocí (americká trypanozomiáza) tyto opomíjené tropické nemoci ohrožují milióny lidí a každoročně na jejich následky umírají desítky tisíc pacientů.
„Tyto nemoci nejsou prokletím,“ říká Dr. Unni Karunakara, mezinárodní prezident Lékařů bez hranic. „I když je to někdy složité, dají se kontrolovat a vyléčit. Opomíjení může být zastaveno a miliony životů zachráněny, ale vyžaduje to politickou vůli. Vůli k financování funkčních programů a vůli k vývoji lepších prostředků, které nám umožní efektivně bojovat s těmito nemocemi,“ dodává.
Zpráva prokazuje, že diagnóza a léčba těchto nemocí je možná, ale desítky let globální nečinnosti za sebou zanechaly hlubokou stopu.
„Čelíme děsivému kruhu opomíjení,“ říká Gemma Ortiz, poradce Lékařů bez hranic pro opomíjené tropické nemoci. „Příslušné autority se na tyto nemoci nezaměřují s tím, že neexistuje dostatek účinných nástrojů k léčbě. Farmaceutické společnosti neinvestují do výzkumu a vývoje, protože tyto nemoci zasahují převážně populaci v nejchudších místech světa, která nepředstavují výnosný trh. Tento kruh musí být zlomen.“
V první řadě může být dosaženo rychlého pokroku pomocí podpory existujících programů, které by měly zahrnovat ty nejlepší existující nástroje diagnostiky a léčby. Například v Jižní Americe je potřeba implementovat více programů léčby Chagasovy nemoci, protože světový nedostatek léku benznidazolu teď skončil díky příchodu nového výrobce na trh. Do léčby také může být zařazeno více dětí, protože minulý rok byla v Brazílii registrována pediatrická forma léku.
Lépe dostupné metody léčby musí být zavedeny i v jižní Asii. Ty by měly zahrnovat terapii za použití liposomálního amphotericinu B pro léčbu kala azar a také zvýšení dostupnosti tohoto léku.
V další fázi musí být zajištěn vývoj nových diagnostických nástrojů a bezpečných léčiv, aby s jejich pomocí bylo možné lépe odpovídat na potřeby pacientů v odlehlých oblastech. Většina současných diagnostických nástrojů a léků je zastaralá a jejich použití vyžaduje speciálně školený personál a rozsáhlé logistické přípravy, které komplikují postup práce. Například ve východní Africe je léčba kala azar stále postavena na toxických lécích vyvinutých ve 30. letech minulého století a vyžaduje mnoho bolestivých injekcí. I když byla v roce 2009 uvedena nová metoda léčby pro rozvinutou formu spavé nemoci (stalo se tak poprvé po 25 letech), pacienti stále musí dostat 14 infuzí v nemocnici. Budoucnost boje s nemocemi spočívá v účinných a bezpečných lécích, které lze podat orálně a mohou tak být používány v malých venkovských klinikách.
Je povzbuzující, že opomíjeným tropickým chorobám je věnována stále větší globální pozornost. V lednu 2012 Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala plán k lepší kontrole a eliminaci některých opomíjených tropických nemocí, který podpořila nadace Billa a Melindy Gatesových a dárcovské země jako USA a Velká Británie.
Stále však scházejí konkrétní výsledky. Léčebné programy stále nebyly posíleny. Plán v sobě nezahrnuje posílení financování a strategií ke zlepšení existujících intervencí v oblasti Chagasovy nemoci a spavé nemoci. WHO, USA a EU také nedávno blokovaly pokusy o vytvoření nového globálního rámce pro výzkum a vývoj, který měl upřednostňovat potřeby pacientů v chudých zemích.
„Pro vývoj lepší diagnostiky a léků nepotřebujeme jen více prostředků na inovace, ale také musíme vážně redefinovat současné mechanismy výzkumu a vývoje tak, aby odpovídaly potřebám péče o veřejné zdraví v rozvojových zemích,“ říká Judit Rius, vedoucí Access kampaně Lékařů bez hranic v USA. „K boji s těmi smrtelnými nemocemi nepotřebujeme slova, ale činy,“ dodává.
Celou zprávu Fighting Neglect si můžete stáhnout ZDE (PDF, v angličtině).