Otřesené životy: svědectví obětí sexuálního násilí

"Myslím si, že když mluvím o své zkušenosti, pomáhá to ostatním ženám. Kdybych měla ženám předat jedno poselství, řekla bych, že žena je jako strom: s kořeny, kmenem a listy. Někdo může uříznout listy, větve a kmen, ale hluboko zůstanou ještě kořeny. Vyraší, kmen a listy znovu narostou. Znovu vyroste celý nádherný strom."

Lékaři bez hranic vydali zprávu o sexuálním násilí a potřebě okamžité zdravotnické pomoci obětem znásilnění. Při této příležitosti také sesbírali svědectví žen, dívek, ale i chlapců a mužů, kteří se stali obětmi sexuálního násilí. Zde přinášíme pět svědectví z různých zemí. Zprávu "Shattered lives - Otřesené životy" v angličtině si můžete stáhnout zde.

Obr. 1 - Žena, 22 let, Burundi

Šla jsem po ulici kolem jednoho domu, násilím mě strhnul muž, vtáhnul mě dovnitř a znásilnil mě. Neznala jsem ho, nikdy předtím jsem ho neviděla. Bránila jsem se, ale byl silnější než já, hodil mě na zem, lehnul si na mě a znásilnil mě. Na druhý den jsem šla k Lékařům bez hranic do centra Seruka, protože jsem měla obavu, že se nakazím HIV. Zdravotní sestra mi dala léky a injekce. To bylo minulý měsíc. Dnes jsem na kontrole. Bojím se HIV a také mám strach o své dítě. Jsem v pátém měsíci těhotenství. Když mě znásilnil, věděla jsem, že jsem těhotná. Moje největší obava byla, že zraní dítě. Je to moje první dítě. Neustále myslím na HIV, na moji největší obavu. Zatím nevím, zda jsem infikovaná, ještě jsem si nedělala test.
 
Jsem vdaná, ale moje manželství není legálně registrováno. Můj manžel odešel do jiné province a snaží se něco vydělat. Já jsem zůstala zde v Bujumbuře. Takže žiji sama. Pracuji jako švadlena, šiji šaty pro zdejší obyvatele.
 
Manželovi jsem o znásilnění ještě neřekla, ale řeknu mu to hned, jak ho příště uvidím. Nevím, jaká bude jeho reakce.
 
Nedávno jsem ve městě viděla muže, který mě znásilnil a když mě uviděl on, utekl. Spáchal zločin, ale nevím, co dělat - jak ho obžalovat - a kromě toho ani nevím, kdo to je. 
 
Jsem smutná a nemám sílu. Nemůžu dělat věci, na které jsem byla zvyklá. V hlavě mám všechny tyto starosti a mou největší je HIV. Pokaždé, když myslím na znásilnění, napadne mě, že můžu být HIV pozitivní. Nemám klid. A když bude i děťátko HIV pozitivní, nevím, co budu dělat?!
 
Myslím, že to znásilnění mi přineslo neštěstí. Jsem švadlena, šiji šaty, abych se uživila a všichni moji klienti zmizeli, co jsem byla znásilněna. Můj manžel mi předtím posílal peníze, ale už to nedělá. Nemám co jíst.

Obr. 2 - Holčička, 8 let, Burundi

“Vrátila jsem se ze školy, naobědvala se a chystala se, že půjdu ven. Můj otec mi nabídl 150 franků, abych s ním šla do ložnice. Řekla jsem, že nepůjdu. Ale poté mě násilím zatáhl k posteli a dělal mi zlé věci.“

To bylo podruhé, co byla Nadia  znásilněna svým otcem Poprvé jí dal 30 franků a násilím ji dostal do ložnice. Nikomu to neřekla. „Tentokrát jsem se rozhodla říct to mámě, protože to hodně bolelo. Nevím, kde je teď můj otec a už ho nechci vidět. Když se vrátí, můžeme ho potrestat. Zavoláme někoho, kdo je silnější než my a potrestáme ho. Když ho uvidím, zbiju ho.“

Za poslední měsíc si její matka Gloria všimla, že Nadii není dobře: „Na genitáliích měla něco divné, ale myslela jsem si, že se pořádně nemyje. Co se stalo, mi řekla až včera, poté, co byla znásilněna podruhé.“„Když jsem řekla manželovi, že jdu do centra Lékařů bez hranicSeruka, zabalil si a odešel z domu, nechal mě samu s pěti dětmi. Nevím, kam odešel. Chci na něj podat žalobu. Je mi jedno, že se nevrátí, nikdy nepomáhal s dětmi, nikdy nám nic nedal. Jenom pije a dělá problémy. Dům, ve kterém žijeme, patří mému manželovi, bojím se, že mě jeho rodina vyžene. Ale moje největší starost je, že by Nadia mohla být infikována HIV.“

Když byla Gloria těhotná s posledním dítětem, součástí předporodní péče byl i HIV test. Zjistila, že je HIV pozitivní. Předtím pozitivní nebyla. Manžel jí odmítl ukázat výsledky testů. „Nechtěl mi ukázat výsledky, ale jsem si jista, že je také HIV pozitivní. Tentokrát jsem přivedla Nadiu do Seruka centra den poté, co byla znásilněna a zde se jí dostává léčby. Ale není to poprvé, co byla znásilněna, takže nevíme, co se stane.“

Gloria je během psychologické konzultace sklíčená. Je vyděšena, že je Nadia pozitivní. Vypráví příběh a mluví o svých obavách se psychologem, zatímco Nadia si maluje na malém stolku v rohu pokoje.

„Pro mě je tohle konec světa. Není to poprvé, co to udělal. Už něco podobné udělal loni. Odpustila jsem mu a udělal to znova. Znásilnil malou Nadii! Nemohu mu odpustit. Zažaluji ho. Kromě toho jsem to já, kdo pečoval o děti a podporoval je. Já jsem chlebodárcem rodiny, proto budu také pokračovat v životě bez něj. Udělám, co bude potřeba a budu vychovávat moje děti sama.

Žijí na předměstí Bujumbury. Gloria prodává v sousedství ovoce, zeleninu a další produkty.Jména v příběhu byla změněna.

Obr. 3 - Fumana, 29 let, Jihoafrická republika

"Žiju v Khayelitshe, malém sídlišti na předměstí Kapského Města. Vyrostla jsem ve východní části Kapského Města s rodiči a čtyřmi staršími bratry.

Když mi bylo osm let, můj bratranec mě znásilnil. Tehdy jsem to nenahlásila a zatlačila jsem to do pozadí. Byla jsem traumatizovaná a moje chování se hodně změnilo. Doma jsem kradla peníze, často jsem lhala a izolovala jsem se od přátel. Nelíbilo se mi to a ani jsem nevěděla, proč to dělám. Ve třinácti jsem se změnila úplně a spala jsem s každým, kdo mě chtěl. A pak jsem se nakazila HIV/AIDS.

V roce 2002 jsem měla tříměsíční vztah, když se mi začaly vracet moje potlačené vzpomínky. Pokaždé, když jsem s přítelem spala, viděla jsem mého bratrance. Příteli jsem to neřekla, rozešla jsem se s ním, ale opakovalo se to i s dalším mužem. Tak jsem se rozešla i s ním a rozhodla se říct rodině, že jsem byla znásilněná.

Byli šokováni, ale nevěřili mi. Řekli, že lžu.

Chodila jsem na nějaká sezení, ale moje vzpomínky se vracely znovu. V roce 2004 jsem navštívila centrum Simelela a s jejich pomocí se rozhodla, že znásilnění nahlásím na policii. Rodině jsem nikdy neřekla, že jsem začala soudní řízení, protože jsem měla strach. Věděla jsem, že by nesouhlasili. Pak za mnou přišli policisté, sepsali se mou výpověď a řekli, že se chtějí sejít s mou rodinou. Říkala jsem si: 'Je to tady, dozvědí se, že jsem začala soudní řízení proti mému bratranci.' Můj bratr mi řekl, že si musím najít jiné místo k bydlení, protože nechce, aby policie chodila k nám domů jako ke kriminálníkům. Teď žiju s druhým bratrem.

Nikdo z rodiny mě nikdy nepodpořil, nikdy mi nevěřili. To mě zraňuje.

V roce 2006 mě informovali, že můj případ byl uzavřen. Žalobce řekl, že nebylo dost důkazů. Můj bratranec nebyl nikdy zadržen a já jsem nikdy nebyla u soudu.

Často mého bratrance potkávám. Jednou jsem se mu postavila a řekla: 'Nikdy nezapomenu, co jsi mi udělal, když mi bylo osm. Chci, abys věděl, že na to nikdy nezapomenu, stále si to pamatuju.' Jenom odešel z místnosti.

Mnoho žen se stydí za to, že byly znásilněny. I já jsem nosila dlouhá trička a plandavé džíny. Nechtěla jsem nosit krátké sukně nebo trička s výstřihem, protože jsem si myslela: 'Lidé budou říkat, že jsem si o to koledovala.' Nyní vím, že jsem si o to nikdy neříkala.

Znásilnění má zničující účinky. Vzal mi panenství. Myslí si, že mě připravil o důstojnost a můj život. Ale tak to není. Jsem naživu, mám svůj život a svou důstojnost.

Myslím si, že když mluvím o své zkušenosti, pomáhá to ostatním ženám. Vzpomínám si, jak jednou za mnou přišly tři ženy, potom co jsem o své zkušenosti promluvila na osvětovém setkání organizovaném Simelelou. Řekly mi, že byly také znásilněny, ale nevěděly, co dělat. Poslala jsem je do Simelely.

V budoucnu chci být právničkou nebo právní poradkyní, chci dělat něco s právem. Chci pomáhat lidem, kteří jsou bezmocní. V mém případě právo selhalo, tak chci pomoci lidem, u kterých selhalo také.

Ráda píšu a často skládám básně. Poslední, kterou jsem napsala před několika dny, se jmenuje 'Jít dál'.

Kdybych měla ženám předat jedno poselství, řekla bych, že žena je jako strom: s kořeny, kmenem a listy. Někdo může uříznout listy, větve a kmen, ale hluboko zůstanou ještě kořeny. Vyraší, kmen a listy znovu narostou. Znovu vyroste celý nádherný strom.

"Fumana se dnes jako dobrovolnice angažuje v jihoafrické neziskové organizaci „Treatment Action Campaign“, která se zabývá sexuálním a genderovým násilím, HIV/AIDS a tuberkulózou. Veřejně se dělí o svou zkušenost se znásilněním při pochodech a setkáních s cílem ukázat na tento typ zločinu a změnit postoj komunity k němu.

Lékaři bez hranic koordinují centrum pro oběti sexuálního násilíSimelela, které poskytuje zdravotní péči, psychosociální poradenství, soudní poradenství a policejnou asistenci obětem znásilnění. Je otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V roce 2007 navštívilo centrum Simelela téměř 1000 obětí sexuálního násilí.

Obr. 4 - Chlapec, 14 let, Libérie

"Šel jsem do obchodu koupit toaletní papír pro strýce a všiml jsem si chlapa, jak na mě zírá. Pak přišel ke mně a zeptal se, jak se jmenuji. Nechtěl jsem mu říct mé pravé jméno, tak jsem řekl, že jsem 'Junior'. Zeptal se, kde žiju a pozval mě do svého domu. Nechtěl jsem jít s ním, tak jsem řekl, že jdu hrát fotbal. Ale trval na tom, tak jsem se rozhodl jít s ním. Když jsme tam přišli, začal se svlékat. Já se zeptal, co dělá. On řekl: 'Budu mít s tebou sex.' Pak mě znásilnil.
 
Stalo se to pětkrát. Pošesté jsem to už nemohl snést. Začal jsem křičet a podařilo se mi utéct. Odvezli mě do nemocnice a tam se o mě postarali. Byl zadržen a je stále ještě ve vězení. Když na to myslím, cítím se hrozně. Lituju, že jsem mu to dovolil."

Obr. 5 - Dívka, 16 let, Burundi

"Paul dostal nějaké peníze. Měl se o ně s námi podělit. Když jsme s tetou a bratrem šli za ním, řekl, že dostal jenom 20 000 franků a že každému dá jenom 1000. Řekli jsme, že to nestačí. On na to, že nám více nemůže dát a že máme s ním jít na místo, kde jsou peníze. Moje teta a bratr museli vyřídit ještě něco jiného, tak jsem s ním šla sama.
 
Nevěděla jsem, že jsme na cestě k jeho domu. Když jsme dorazili, vešli jsme dovnitř. Zamknul dveře a zaútočil na mě. Hlasitě jsem křičela a začala jsem kousat jeho prsty, abych ho zastavila. Bojovala jsem s ním, ale byl silnější. Použil nůž, aby mi rozřízl sukni a kalhotky, a pak mě znásilnil.
 
Křičela jsem tak silně, že muž jdoucí kolem mě slyšel a chtěl se podívat, co se děje. Dveře byly zavřeny. Zvenčí se zeptal, co se děje. Paul řekl: 'Je to moje žena a tohle je rodinná záležitost.' Ale ten muž věděl, že Paul je rozvedený. Trval na tom, aby otevřel dveře. Udělal to.
 
Muž mě uviděl a zeptal se, o co jde. Paul řekl: 'Neboj se, ožením se s ní.' A já jsem řekla: 'Ne, on lže. Vzal si mě násilím!' Byla jsem tak rozhněvaná! Muž se pokoušel upokojit mě a řekl, že vše bude v pořádku. Když ten muž mluvil s Paulem, sebrala jsem, co zbylo z mých šatů, a utekla tak rychle, jak jsem jen mohla.
 
Minulou noc jsem se vrátila domů, ale nechtěla jsem nikomu říct, co se stalo. Dnes ráno uviděla máma moji tvář a zeptala se, co se stalo. Řekla jsem, že jsem upadla. Potom k nám přišel Paul a ptal se mámy, zda jsem doma. Řekl jí, že si mě násilím vzal jiný muž, ale že se se mnou ožení a koupí mi nové šaty. Když jsem ho uviděla, řekla jsem mámě, že lže, že to je on, kdo mě znásilnil. Když zjistil, že nebudu mlčet, utekl. Máma a já jsme šly na policii a podaly trestní oznámení, ale mysleli si, že lžu. Naštěstí jsem měla svědka. Tak řekli, že budou vyšetřovat.
 
To bylo poprvé, co jsem měla pohlavní styk. Když skončil, nemohla jsem pořádně chodit. Jak jsem od něj utíkala, několikrát jsem upadla. Bolí mě tvář, protože mě poškrábal nehty. Bolí mě celé tělo. Když jsme se rvali, hodil mě na zem a já se uhodila o hlavu.
První věc, která mě napadla, byla, že potřebuji zdravotní péči, protože jsem po znásilnění pravděpodobně infikovaná HIV. Myslím jenom na to, že musím dodržovat léčbu a zjistit, jak jsem na tom. Nechci mít problémy, až se později vdám.
 
Chci vědět, proč to udělal. Byl pro mě jako otec. Jeho bratr je ženatý s mojí sestřenicí a zde v Burundi to znamená, že je příbuzný. Nerozumím tomu, jak mohl spáchat tak strašný zločin.
 
Cítím se teď lépe, protože jsem začala brát léky a pomáhá mi psycholožka. Ale uvnitř stále nemám klid."