Aktivity Lékařů bez hranic na Ukrajině – květen 2015
Rok po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny jsou zdravotní potřeby lidí na obou stranách frontové linie stále obrovské, pro původní obyvatele oblasti i vysídlené Ukrajince.
Naše týmy nadále rozšiřují své zdravotnické aktivity, aby reagovaly na potřeby lidí žijících v nejhůře zasažených oblastech i těm, kdo před konfliktem uprchli z domova. Lékaři bez hranic mají své kanceláře v Kyjevě, Artěmivsku, Kurachovu, Doněcku, Mariupolu a Luhansku. Zdravotnickou pomoc poskytuje 69 mezinárodních a 241 místních spolupracovníků.
Mnoho zdravotníků odešlo a cesty, kterými proudily zásoby zdravotnického materiálu, jsou zcela odříznuté nebo vážně přerušené. Tisíce lidí v odlehlých vesnicích proto nemají přístup k adekvátní zdravotní péči. Mnohá zdravotnická zařízení jsou zničená nebo poškozená a v těch stále fungujících dochází ke kritickému nedostatku základních i speciálních léků.
Od ledna 2015 vyrážejí do Doněcké a Luhanské oblasti mobilní kliniky Lékařů bez hranic. Týmy na obou stranách frontové linie poskytují ve městech a vesnicích základní zdravotní péči stávající populaci i vysídleným obyvatelům. Tato činnost se dále rozšiřuje a mobilní kliniky v současnosti vyrážejí na zhruba 80 míst. Zaměřují se zejména na obyvatele v zemědělských a odlehlých oblastech, kde jsou potřeby lidí obzvlášť akutní. V Debalcevu, které v lednu a únoru zdevastovaly boje, žijí lidé v těžkých podmínkách. Tým Lékařů bez hranic zde poskytuje domácí konzultace pro starší pacienty, kteří se nemohou přesunovat. Vybavil také dodávku, aby mohla poskytovat vyšetření po městě. V březnu a dubnu tým provedl 369 domovních návštěv u pacientů a poskytl 1.216 konzultací v rámci mobilní kliniky.
V nejhůře zasažených oblastech zůstává zejména nejzranitelnější část populace: staří lidé, handicapovaní a nemocní – ti, kdo nemohou odejít. Většinu pacientů týmů Lékařů bez hranic tvoří lidé s chronickými chorobami nebo s infekcemi dýchacích cest. Mnoho domů má totiž vyražená okna a budovy není možné vytápět. Lékaři bez hranic také v Luhanské oblasti poskytují fyzioterapii a cvičení ve dvou zařízeních pro staré a handicapované osoby. Asistují také v rámci poskytování a úpravy protéz, aby zlepšili mobilitu pacientů.
>> Pro větší rozlišení klikněte zde <<
Lékaři bez hranic také rozšiřují svůj program psychologické podpory, aby se dostali k více lidem zasaženým konfliktem, k pacientům v sociálních zařízeních, vysídleným obyvatelům i zdravotnickému personálu. Psychologické týmy Lékařů bez hranic poskytly od května 2014 do května 2015 více než 2.400 individuálních konzultací. Pacienti jsou obvykle traumatizovaní událostmi, které prožili, trpí nespavostí nebo úzkostmi. Někteří byli přímými svědky bombardování, ztratili své blízké nebo byli na útěku odděleni od svých rodin. Lékaři bez hranic poskytují poradenství, aby pacientům ulehčili od těch nejakutnějších příznaků.
Psychologové také provozují školící program pro místní kolegy, sociální pracovníky a zdravotníky napříč zasaženou oblastí. Snaží se zlepšit jejich dovednosti a zabránit vyhoření. Od srpna 2014 proběhlo více než 540 takových školení, hlavně na téma první psychologické pomoci, zvládání stresu a práce s agresivními pacienty.
Konflikt na východě Ukrajiny od loňského léta zcela zastavil nebo vážně narušil zásobování zdravotnickým materiálem. Zdravotnická zařízení v oblastech kontrolovaných separatisty nebyla ukrajinskou vládou zahrnuta do rozpočtu na zdravotnictví. Proto v nich dochází ke kritickému nedostatku léků.
Lékaři bez hranic od začátku bojů zásobovali léky, zdravotnickým materiálem a vybavením více než 130 zařízení: nemocnic, ambulancí a sociálních zařízení.
Lékaři bez hranic tento program v Ukrajině provozují od roku 2011. V pěti vazebních zařízeních a věznicích v Mariupolu, Artěmivsku, Dněpropetrovsku, Ždanivce a Doněcku v současnosti léčí 170 pacientů. Tým poskytuje všechny nezbytně potřebné léky pro léčbu rezistentní TBC i pro zvládání vedlejších příznaků.
Když konflikt na východě Ukrajiny začal, bylo udržení tohoto programu opravdovou výzvou. Lékaři bez hranic museli občas zastavit svou práci ve vězeňských zařízeních, protože ostřelování znemožňovalo zdravotníkům cestu na tato místa. I když se týmy nemohly dostat k pacientům, dokázaly alespoň zajistit, že budou mít nemocní stálý přístup k lékům. Léčbu se podařilo udržet bez přerušení po celou dobu konfliktu.
Lékaři bez hranic už mohli obnovit svou pravidelnou přítomnost v zařízeních, na místě také pomáhají zvládat nedostatek zdravotnického personálu. Mnozí pacienti, kteří dříve přerušili léčbu, ji teď znovu zahájili. Aktuální údaje ukazují dobré výsledky v oblasti dodržování léčebných postupů. Lékaři bez hranic se také snaží omezit šíření nemoci v rámci vězeňského systému – poskytují včasnou diagnózu nemoci a zlepšují mechanismus infekčních opatření.