Myanmar: Lékaři bez hranic obnovují zdravotnické aktivity ve státě Rakhine
Desetitisíce lidí ve státě Rakhine v Myanmaru znovu mohou využívat základní zdravotní péči a pohotovostní převozy poskytované humanitární zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF). Myanmarské úřady nařídily holandské pobočce Lékařů bez hranic v únoru 2014 zastavit své aktivity. Kliniky poskytující primární zdravotní péči se znovu otevřely 17. prosince 2014.
Holandská pobočka Lékařů bez hranic pracovala ve státě Rakhine od roku 1992. Týmy zdravotníků zde poskytovaly základní zdravotní péči, reprodukční péči, pohotovostní převozy a péči o pacienty s HIV nebo tuberkulózou. Lékaři bez hranic od roku 2004 také léčili přes 1,2 milionu obyvatel s malárií. Veškerá péče byla založena pouze na závažnosti individuálních potřeb pacientů.
„Vítáme pokrok, k němuž jsme došli. Je ale třeba zdůraznit, že je tu stále prostor pro více činností – prostor, který jsou Lékaři bez hranic schopni a ochotni vyplnit,“ řekla v Amsterodamu Marine Flokstra, operační poradkyně Lékařů bez hranic pro Myanmar. „Doufáme, že dialog s úřady bude pokračovat a že budeme moci zajistit, aby se ti nejpotřebnější lidé v Rakhine mohli dostat ke zdravotní péči, kterou potřebují.“
V prvních čtyřech týdnech od otevření klinik primární zdravotní péče už týmy Lékařů bez hranic v těchto zařízeních poskytly přes 3 480 ambulantních vyšetření. Přijímaly zejména pacienty s vodnatým průjmem nebo infekcemi dýchacích cest a pacienty s chronickými chorobami, kteří dostávali potřebné léky od Lékařů bez hranic před nuceným zastavením aktivit. Lékaři bez hranic v takto krátké době také provedli přes 550 vyšetření těhotných žen.
Ačkoli bylo pracovníkům holandské pobočky Lékařů bez hranic v únoru 2014 nařízeno zastavit své aktivity, od července 2014 opět spolupracovali s týmy myanmarského ministerstva zdravotnictví. Léky a personál poskytnuté Lékaři bez hranic vypomáhaly mobilním týmům primární zdravotní péče ve správních oblastech Sittwe a Pauktaw. Spolupracovníci Lékařů bez hranic nadále podporovali pacienty s HIV v Buthidaungu a Maungdaw. Během této doby také napříč zemí nadále přímo pečovali o více než 35 000 pacientů s HIV/AIDS a více než 3 000 lidí s tuberkulózou, z nichž většina je také HIV pozitivních.
Lékaři bez hranic pracují v Myanmaru od roku 1992 a v současnosti mají zdravotnické projekty ve státech Rakhine, Shan a Kachin, v regionu Taintharyi a v Rangúnu. Týmy zdravotníků poskytují různorodou pomoc: základní zdravotní péči, reproduktivní péči, pohotovostní převozy nebo léčbu malárie. Od roku 2004 léčili přes 1,2 milionu lidí s malárií v celém státě Rakhine. Lékaři bez hranic jsou v Myanmaru také největším poskytovatelem péče pro lidi s HIV/AIDS – momentálně v celé zemi léčí přes 35 000 HIV pozitivních a také 3 000 nemocných s tuberkulózou.