Rok 2015 přinesl obětem násilí i naději - nová zařízení Lékařů bez hranic
V roce 2015 otevřeli Lékaři bez hranic po celém světě řadu nových projektů. Jsou mezi nimi také dvě nová zdravotnická zařízení na Haiti a v jordánském Ammánu. Přinášejí naději lidem, kteří i v letošním roce trpí v důsledku mnoha humanitárních krizí.
Otevření nové nemocnice nebo kliniky je vždy důležitá událost. Co teprve, když své brány otevře klinika v zemi, kde se takového zdravotnického zařízení zoufale nedostává. Tak jako v případě Haiti, kde více než pět let po ničivém zemětřesení stále žije mnoho lidí v přeplněných táborech. Kde se jen částečně podařilo obnovit zdravotnický systém. A kde se zvýšil počet případů sexuálního násilí.
„Sexuální násilí bylo na Haiti vždy velký problém, ale před zemětřesením tam existovalo mnoho haitských organizací, které zajišťovaly vzdělávání v této oblasti a pomáhaly obětem. Když v roce 2010 udeřilo zemětřesení, viděli jsme nárůst sexuálního násilí. To je známý fenomén: kdykoliv dojde ke katastrofě, ať už jde o přírodní neštěstí nebo vypuknutí války či nestability, počet sexuálních útoků prudce vzroste. Navíc většina organizací, které pomáhaly obětem sexuálního násilí, zanikla. Byla to dvojitá pohroma,“ přiblížila lékařka Lisa Searleová, která letos zakládala v haitském hlavním městě Port-Au-Prince novou kliniku Lékařů bez hranic pro oběti sexuálního násilí.
Zařízení poskytují obětem sexuálních útoků komplexní zdravotnickou i psychologickou pomoc. „Mnoho pacientů vidíme v noci a o víkendech, kdy jsou ostatní kliniky zavřené,“ podotkla Lisa Searleová s tím, že více než jedné třetině pacientů ještě nebylo ani osmnáct let. Například patnáctiletou Marii* znásilnila skupina mužů, když se vracela domů z trhu. Poté, co se svěřila rodičům, jí otec řekl, že zostudila rodinu a aby se už domů nevracela. Zdravotníci na kliniceji ošetřili a našli na několik dní bezpečné místo, kde mohla zůstat. Pracovníci Lékařů bez hranic pak pozvali jejího otce. Během společných sezení se otec s dcerou usmířili a Marie se mohla vrátit domů.
To ale není vše. Lékaři bez hranic letos otevřeli ještě jedno důležité zdravotnické zařízení. Novou - či lépe řečeno - zmodernizovanou nemocnici rekonstruktivní chirurgie v jordánském Ammánu. Slouží lidem s válečnými zraněními z širokého okolí, kde není přístup ke specializované chirurgické péči. Zdravotníci tam ošetřují pacienty z Iráku, Jemenu, Sýrie a také palestinského pásma Gazy.
Jelikož v oblasti neexistovala podobná péče pro oběti bojů v Iráku, spustila organizace projekt v Ammánu už v roce 2006. Od té doby ho Lékaři bez hranic rozšiřovali i pro pacienty z dalších zemí a nyní nemocnici přesunuli do jiné budovy, kterou zároveň renovovali, a navýšili tím kapacitu nemocnice. Pacientům v ní poskytují komplexní péči: kromě chirurgických zákroků také fyzioterapii a psychosociální podporu. „Nejvíc pacientů v současnosti pochází ze Sýrie, následuje Jemen a Irák. Lidé z těchto zemí jsou svědky strašného utrpení, které se na nich tragicky podepisuje,“ uvedl Marc Schakal, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Ammánu.
Pacienti většinou mívají základně ošetřené rány, ale v jejich zemích jim hlavně kvůli válčení chybí specializovaná chirurgická péče. „Chirurgické techniky používané v naší nemocnici jsou světová špička. Tým Lékařů bez hranic provádí například mikroooperace: zašívá chlopně, spojuje přerušené nervy a provádí jemné operace ruky. Tenhle projekt je výjimečný, protože zavádí také vysoké standardy technické expertízy do péče o válečné oběti,“ vysvětlil hlavní chirurg nemocnice Dr. Ashraf Al Bostanji.
Nemocnice přijala od roku 2006 více než 3.700 pacientů, kteří podstoupili přes 8.200 operací. Zdravotníci v ní zároveň poskytli 134.600 fyzioterapeutických cvičení a 45.000 psychosociálních sezení (více o této nemocnici MSF i zkušenostech pacientů v ní si můžete přečíst zde). I když Lékaři bez hranic v nemocnici pomohli desetitisícům lidí, je to stále jen zrnko v písku. Obrovské množství lidí v Iráku, Sýrii, Jemenu a v Gaze pomoc stále potřebuje.
Po celém světě provozují Lékaři bez hranic mnoho dalších zdravotnických zařízení - působí v sedmi desítkách zemí. Jen v roce 2014 poskytli mimo jiné 8.250.700 ambulantních vyšetření, hospitalizovali 511.800 lidí, léčili 217.900 vážně podvyživených dětí, 229.900 pacientů s HIV/AIDS či přeočkovali 1.513.700 lidí proti spalničkám…
*Jméno bylo změněno.