Zdravotnictví se při rekonstrukci Haiti zcela zanedbalo
Od chvíle, kdy Haiti zasáhlo zničující zemětřesení, uplynulo 5 let. Podle odhadů haitské vlády zasáhlo 3 miliony lidí a vyžádalo si okolo 220.000 obětí. Jaká je situace po 5 letech úsilí o obnovu a jaké zdravotnické služby dosud zajišťují Lékaři bez hranic, nám přiblížil Oliver Schulz, vedoucí mise Lékařů bez hranic na Haiti.
Dříve, než přiblížím současnou situaci, bych rád připomněl, že zemětřesení 12. ledna 2010 v několika vteřinách zničilo 60 % zdravotnického systému, který ani předtím nebyl zcela funkční. 10 % zdravotnického personálu navíc zahynulo nebo následně opustilo zemi. Byla to jednoduše katastrofa. Lékaři bez hranic museli přesunout svoje služby do jiných zařízení, zařídit kontejnerové nemocnice, pracovat v provizorních přístřešcích a dokonce postavit nafukovací nemocnici. Byli jsme na Haiti přítomní už téměř dvě desítky let, abychom vyplnili mezeru v poskytování zdravotní péče.
Přestože bylo dosaženo určitého pokroku, nevidíme výsledky obrovského přílivu finančních prostředků poskytnutých dárci po zemětřesení. Je nicméně zřejmé, že masivní finanční injekce poskytnuté ve snaze postavit po zemětřesení Haiti na nohy nepřikládaly dostatečnou váhu zdravotní péči. Částečně díky přítomnosti jiných aktérů a díky rekonstrukčním snahám mohli Lékaři bez hranic pomalu opouštět aktivity přímo spojené se zemětřesením. Dosud ale reagujeme na značné potřeby, které haitský zdravotní systém nedokáže zvládat. Při lepším plánování některých projektů bychom tyto potřeby asi neviděli.
Lékaři bez hranic dál vedou 4 nemocnice v oblastech zasažených zemětřesením v Port-au-Prince a Léogâne. Přijímáme do péče vážné traumatologické a gynekologicko-porodnické případy, zajišťujeme pohotovostní novorozeneckou péči a léčbu lidí s těžkými popáleninami. Přestože je na Haiti velmi rozšířené městské násilí, dochází k četným dopravním nehodám a stále roste počet úmrtí následkem úrazu či násilí (od roku 2002 se počet takových úmrtí zdvojnásobil), traumatologická péče v zemi v podstatě neexistuje. Jen v nemocnici v Tabarre provedly týmy Lékařů bez hranic průměrně 130 chirurgických zákroků měsíčně. Kvůli vysokému riziku popálenin plynoucímu ze zoufalých životních podmínek, kdy celé rodiny často žijí v jedné místnosti, vedou Lékaři bez hranic jediné popáleninové centrum v zemi.
Kromě těchto aktivit zůstává prioritou boj s cholerou, a to až do doby, kdy jej bude moci převzít haitské ministerstvo zdravotnictví. Cholera se v zemi objevila před 4 lety znovu po 150 letech a krizová reakce je stále nedostačující.
Haitská vláda i dárcovští partneři by měli počítat s tím, že cholera zůstane na pořadu dne minimálně ve střednědobém termínu. Přesto během epidemie v období mezi zářím a prosincem 2014 dosáhl systém kvůli pomalému uvolňování fondů velmi rychle svých limitů. Lékaři bez hranic museli znovu zasáhnout, zřídit vlastní cholerová centra a i finančně podpořit ministerstvo zdravotnictví, aby mohlo přijímat pacienty. Za rok 2014 léčili Lékaři bez hranic více než 5.600 pacientů s příznaky cholery, polovinu z nich v období nejvyššího výskytu nemoci mezi polovinou října a polovinou listopadu.
Přestože existuje Národní plán vymýcení cholery, nebyl spuštěn žádný systém krizové pomoci. Haitské úřady spolu se svými mezinárodními partnery by měly zahájit krizovou intervenci a začlenit urychleně péči o pacienty s cholerou do svých zdravotnických středisek.
Haitské úřady a jejich mezinárodní partneři musejí dát zdravotnictví mnohem větší prioritu, než je tomu nyní. Rozpočet na zdravotnictví je hubený a obecně částky vyhrazené na rozvoj obvykle nahrazují rozpočet pro krizové humanitární reakce. Pro spuštění vhodného a funkčního zdravotnického systému je rozvoj nezbytný, ale není možné ho prosazovat na úkor schopnosti reagovat na současné krize. Mechanismy financování musejí umožnit rychlé uvolnění prostředků v případě krizí, jako např. cholery. Dále ti, kteří jsou zapojení do obnovy, musejí lépe plánovat, aby se nestalo, že se staví nemocnice, ale nikdo se nepřemýšlí o personálu, financování a dodávkách materiálu, aby mohly efektivně fungovat, jak se to již v několika zařízeních stalo.
V průběhu 10 měsíců po zemětřesení přijali Lékaři bez hranic 360.000 pacientů, provedli 15.000 chirurgických zákroků a distribuovali 50.000 stanů a půl milionu litrů vody denně.
V současnosti vedou Lékaři bez hranic 4 nemocnice, kde poskytují pohotovostní péči lidem s vážnými úrazy a gynekologicko-porodnickou péči pro ženy s vážnými komplikacemi. Dále pečují o pacienty s těžkými popáleninami. Kromě toho od roku 2010 léčili více než 204.000 obětí cholery, a to s mírou úmrtnosti nižší než 1 %.
Aby zaplnili mezery mezi krizovou pomocí po zemětřesení a dlouhodobou pomocí, vybudovali Lékaři bez hranic střednědobá zařízení pro poskytování sekundární péče. V Port-au-Prince má organizace referenční centrum pro porodnické komplikace a zajišťuje zde porody a postnatální péči. Zařízení slouží rovněž obětem sexuálního násilí.
V nemocnici Drouillard ležící nedaleko slumu Cité Soleil poskytují Lékaři bez hranic specifickou péči lidem s vážnými popáleninami. Nemocnice je jediným takovým zařízením na celém Haiti.
Dále Lékaři bez hranic poskytují v Tabarre ve středisku Nap Kenbe péči obětem nehod, kriminality a rodinného násilí, týmy zde provádějí krizové chirurgické, ortopedické a útrobní zákroky.
V Martissantu, slumu v Port-au-Prince, otevřeli Lékaři bez hranic krizové a stabilizační centrum pro oběti nehod a násilí.
Mimo Port-au-Prince mají Lékaři bez hranic stolůžkovou kontejnerovou nemocnici v Léogâne, zařízenou po zemětřesení. Poskytují zde pohotovostní služby pro těhotné, novorozence a děti do 5 let.
Když na konci roku 2014 propukla nová epidemie cholery, zřídili Lékaři bez hranic v Port-au-Prince centrum pro léčbu cholery s 320 lůžky.