Eskalující konflikt umocňuje alarmující humanitární situaci v Jižním Súdánu
Civilisté v Jižním Súdánu jsou kvůli stále intenzivnějším bojům vystaveni násilí. Situace podle Lékařů bez hranic také vážně omezuje poskytování pomoci. Náhlý nárůst násilí ve státech Jednota, Jonglei a Horní Nil znemožňuje poskytování zdravotnických služeb – zařízení jsou ničena a jejich personál se musí evakuovat.
„Lidé v konfliktních zónách jsou vystaveni násilí a nemají přístup k potřebné zdravotní péči a humanitární pomoci,“ řekl Paul Critchley, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu. „Všechny strany konfliktu musí respektovat civilisty a zdravotnická zařízení, aby se předešlo dalšímu zbytečnému utrpení.“
Lékaři bez hranic ve státě Horní Nil poskytují život zachraňující zdravotnickou pomoc lidem raněným při tuhých bojích ve městě Melut. Do oblasti již není možné letecky dostat zdravotnické zásoby nebo personál. Přetrvávající špatná bezpečnostní situace neumožňuje, aby letadla přistávala. Tisíce lidí musely v posledních dnech kvůli nebezpečí vyhledat útočiště v tamním táboře „Ochrany civilistů“ řízeném silami Mise OSN. Možnosti Lékařů bez hranic poskytovat lidem v zoufalé situaci jsou v ohrožení, dokud nebude pro personál a zásoby zajištěna bezpečná cesta.
Týmy Lékařů bez hranic v Malakalu také léčí raněné z posledních bojů. Střety v oblasti ale v minulém týdnu znemožnily poskytovat zdravotní péči v malakalském táboře „Ochrany civilistů“. Přebývá v něm přibližně 30.000 lidí, k nimž se houfně přidávají další utečenci. Vysoce nestálá situace nadále brání týmům Lékařů bez hranic, aby vkročily do samotného města, kde probíhá většina bojů.
Lékaři bez hranic se kvůli přiblížení frontové linie museli 9. května evakuovat z nemocnice v Leeru ve státě Jednota. Přibližně 200.000 obyvatel této oblasti tak zůstává zcela bez zdravotní péče. Lékaři bez hranic se dokázali na začátku minulého týdne spojit s jedním místním zaměstnancem, který vypověděl, že se s mnoha dalšími skrývá před střelbou na ostrově uprostřed močálu.
„Do vody nedaleko něj dopadla protitanková střela, která naštěstí nevybuchla. Náš kolega strávil ve vodě devět hodin. Když už se mohl vrátit zpátky na ostrov, vylovil těla dvou zabitých dívek a předal je rodičům. Jedna žena ze skupiny byla unesena a o její dítě se starají ostatní, vypověděl Paul Critchley.
Boje a nebezpečí, které v posledních týdnech zachvátily město Bentiu, přinutily Lékaře bez hranic zastavit činnost několika mobilních klinik v okolí. Na jednom z takových míst, v Nihaldiu, poskytovali naši spolupracovníci bezplatná vyšetření stovkám lidí denně. Lékaři bez hranic nadále provozují nemocnici v rámci tábora „Ochrany civilistů“ v Bentiu, kam dorazilo více než 11.000 nových utečenců, zejména žen a dětí.
Mnozí lidé spolupracovníkům Lékařů bez hranic popsali, před jak strašným násilím museli uprchnout: celé vesnice jsou vypalovány do základů, rodiny jsou rozdělovány, lidé jsou napadáni a zabíjeni, ranění musejí být ponecháni napospas, ženy a děti se stávají oběťmi sexuálního násilí. Lékaři bez hranic pečovali o těhotnou ženu, které výbuch granátu vážně zranil nohu. Celých devět dní se jí nedostalo jakéhokoli ošetření.
Ani ti, kdo se dokážou dostat do táborů „Ochrany civilistů“, nejsou ušetřeni násilí. Kulky a střepiny kvůli stálému ostřelování a palbě dopadají až na místa, kde se ukrývají civilisté. Řada jich byla na několika místech zraněna. Lékaři bez hranic v letošním březnu léčili devítiletého chlapce, kterého během spánku v táboře „Ochrany civilistů“ zasáhla kulka vypálená z prostoru za obvodem tábora.
V táborech je také silně cítit napětí mezi komunitami. Nemocnice Lékařů bez hranic v Bentiu poskytla léčbu několika obětem násilí – jejich počet se oproti obvyklým 50 za měsíc zvýšil v dubnu na 150. Další obavy vyvolává také blížící se období dešťů a životní podmínky v přelidněném táboře, které v několika táborech ještě zhoršuje příliv dalších lidí.
Lékaři bez hranic jsou největší poskytovatel humanitární a zdravotnické pomoci v Jižním Súdánu. V zemi samotné i v okolních státech, kam míří jihosúdánští uprchlíci (v Etiopii a Ugandě), působí více než 3.500 našich spolupracovníků. Lékaři bez hranic mají v současnosti projekty v 6 z 10 států Jižního Súdánu, včetně států Jednota, Jonglei a Horní Nil, kde si konflikt vybírá na obyvatelstvu obzvlášť vysokou daň.
Týmy reagují na různé zdravotní krize: provádějí operace a poskytují porodnickou péči, léčí malárii, podvýživu nebo kala azar a očkují proti řadě nemocí.