Tisíce lidí uvízly na východě Ukrajiny: Lékaři bez hranic žádají bezpečí pro civilisty a respekt vůči zdravotnickým zařízením
Boje na východě Ukrajiny jsou stále intenzivnější. Humanitární zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) v reakci na nárůst násilí v posledních dvou týdnech rozšiřuje svou podporu nemocnicím na obou stranách frontové linie. Tamní lékaři se snaží vyrovnat s opakovaným přílivem raněných. Pokračující silné boje uvěznily obyvatele ve městech blízko fronty. Lékaři bez hranic vyzývají všechny strany konfliktu, aby zastavily ostřelování nemocnic a aby zajistily, že se civilisté budou moci dostat do bezpečí.
Zdravotnická zařízení jsou nadále ostřelována a jejich personál z nich proto musí utíkat. Tisíce lidí tak přicházejí o přístup ke zdravotní péči. Jen v posledních dvou týdnech bylo pět zařízení podporovaných Lékaři bez hranic poškozeno nebo přímo zničeno ostřelováním nebo raketami.
„Konflikt těžce dopadá na civilisty i zdravotnický personál na obou stranách frontové linie,“ řekl Stephane Prevost, vedoucí mise Lékařů bez hranic na Ukrajině. „Rychle se zhoršující bezpečnostní podmínky zároveň výrazně omezují přístup pomoci humanitárních organizací k těm, kdo ji nejvíce potřebují.“
Tým Lékařů bez hranic se 29. ledna dokázal dostat do Gorlovky, jednoho z nejhůře zasažených měst na frontové linii. Tisíce tamních obyvatel, kteří nedokázali z města utéct, ho teď nemohou opustit. Gorlovku nyní s okolím spojuje jediná cesta, velice úzká a nebezpečná. Spolupracovníci Lékařů bez hranic navštívili hlavní traumatologické zařízení ve městě, Nemocnici #2, kterou podporovali dodávkami zdravotnických zásob od června 2014. Během návštěvy viděli více než 100 pacientů na chirurgických odděleních. Zástupce ředitele nemocnice uvedl, že zařízení každý den přijímá 30-100 pohotovostních případů.
„Mnoho lékařů z nemocnice uprchlo,“ vypověděl Hugues Robert, krizový manažer Lékařů bez hranic. „Ti zbývající pracují ve dne v noci a snaží se poskytnout péči všem raněným i zbylým pacientům. Tento týden navýšíme podporu nemocnice v Gorlovce, abychom ulehčili tlak na personál a abychom zajistili, že jsou k dispozici potřebné léky a materiál nutný k léčbě pacientů.“
Urputné boje odřízly přístupovou cestu k městu Debaltseve, 40 km východně od Gorlovky. Tisíce tamních obyvatel uvízly na místě. Vedoucí lékař městské nemocnice ohlásil Lékařům bez hranic, že většina personálu uprchla ve strachu o život po opakovaném ostřelování zařízení 23. ledna. V nemocnici zbyl jen tento lékař, který zvládá pacientům poskytovat pouze základní první pomoc.
Lékaři bez hranic podporují nemocnice zásobami od srpna 2014. 31. ledna dokázal tým odeslat další léky a zdravotnický materiál, včetně obvazů a sad na šití. Nedalekou nemocnici ve Svitlodarsku, kterou Lékaři bez hranic také podporují, zasáhlo ostřelování 26. ledna. Veškerý tamní personál poté zařízení opustil.
„Děláme, co je v našich silách, abychom více podpořili zbývající nemocniční personál v Debaltseve, ale intenzivní boje brání našim týmům v přístupu do města,“ uvedl Stephane Prevost.
Protože nemocnice v Debaltseve a Svitlodarsku nadále nefungují, proudí ranění do 40 km vzdálené nemocnice v Artěmovsku. V současnosti je to jediná fungující nemocnice v okolí, která přijímá jak raněné z frontových oblastí, tak další pacienty dříve evakuované ze Svitlodarsku a Debaltseve. Lékaři bez hranic jí v posledních dvou týdnech poskytli zásoby postačující k ošetření 400 raněných i léky pro primární zdravotní péči a léčbu pacientů s chronickými chorobami.
Tým Lékařů bez hranic se také 30. ledna vrátil z nemocnice v Marince, 35 km západně od města Doněck, kam byly zásoby zdravotnického materiálu doručeny pět dní předtím. Den po příjezdu léků a materiálu, 26. ledna, nemocnici zasáhlo ostřelování a veškerý personál byl přemístěn do nedalekého města. Lékaři bez hranic dodali zásoby nemocnici blízko Kurachova a budou distribuovat humanitární potřeby lidem v Marince a okolních komunitách.
Od zintenzivnění bojů před dvěma týdny se týmy Lékařů bez hranic zaměřují na podporu zdravotnického personálu v nejvíce zasažených oblastech na obou stranách frontové linie. Doručily zdravotnické zásoby pro ošetření raněných do zařízení ve městech Doněck, Kosťantynivka, Krasnyj Luč, Kurachove, Luhansk, Mariupol, Popasnaja a Jenakijevo. Mnoho jich bylo od zásobování zdravotnickým materiálem odříznuto více než šest měsíců. Lékaři bez hranic proto podporují také léčbu pacientů s chronickými onemocněními, jako je cukrovka, srdeční choroby, astma a vysoký tlak. Léky byly dopraveny do nemocnic, zdravotních středisek a hospiců pro staré nebo handicapované lidi. Týmy Lékařů bez hranic také začaly zásobami podporovat několik porodnických oddělení, aby zajistily, že mohou ženy rodit bezpečně.
Konflikt už pokračuje desátý měsíc a vleklé boje vážně dopadají na psychiku obyvatel. 14 psychologů Lékařů bez hranic poskytuje individuální i skupinová sezení pro lidi zasažené konfliktem, včetně vysídlených obyvatel, raněných pacientů, zdravotníků, učitelů, sociálních pracovníků dětí a seniorů.
Týmy Lékařů bez hranic od května 2014 poskytly zásoby zhruba 100 zdravotnických zařízení na obou stranách frontové linie, v Doněcké, Luhanské a Dněpropetrovské oblasti. Tyto zásoby vystačí na léčbu více než 15.000 raněných, 1.600 těhotných žen a 4.000 pacientů s chronickými onemocněními. Lékaři bez hranic v reakci na obtíže, jaké mají lidé ve snaze dostat se k základní zdravotní péči, podporují zdravotní střediska a porodnice v oblastech zasažených konfliktem. Psychologové poskytují individuální i skupinová sezení pro lidi zasažené konfliktem a vedou tréninkový program pro místní psychology, sociální pracovníky a zdravotnický personál napříč oblastí zmítanou boji. Lékaři bez hranic také nadále pokračují v programu léčby rezistentní tuberkulózy ve vězeňském systému v Doněcku, který probíhá od roku 2011.