Často kladené dotazy: Pásmo Gazy

V Pásmu Gazy pomáháme dlouhodobě, obecně jsme na palestinských územích již od roku 1989. Po začátku současného konfliktu za velice těžkých podmínek pečujeme o raněné, chronicky nemocné nebo dodáváme zdravotnický materiál a pitnou vodu. Na této stránce najdete odpovědi na vaše nejčastější dotazy.  

Rozdávání vody, Pásmo Gazy, 2024. Foto: Lékaři bez hranic

Často kladené otázky k našemu působení v Pásmu Gazy

Jste v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem nestranní?

Ve válkách se nekloníme na žádnou stranu, a to platí i pro konflikt mezi Izraelem a Hamásem. Léčíme všechny bez rozdílu podle potřeby, ne podle původu či víry. A to kvůli tomu, abychom dostáli našim hodnotám neutrality a nestrannosti; aby nás místní obyvatelé a další aktéři přijali, a my tak mohli pomoct opravdu všem, kteří potřebují životně důležitou lékařskou péči.  

Vypadá to, že odsuzujete útoky Izraele, ale ne Hamásu, proč tomu tak je? 

Útoky a masovým zavražděním 1 200 Izraelců ze 7. října 2023 jsme byli zděšeni a tyto útoky jednoznačně odsuzujeme. Velmi nás trápí spirála násilí a tragédie na obou stranách konfliktu. Při informování veřejnosti se zaměřujeme na to, čeho jsme přímými svědky. Proto se vyjadřujeme k probíhajícímu bombardování a dalším vojenským operacím v Gaze. Nevyplývá to z žádného politicky motivovaného postoje. Takto postupujeme i v jiných případech, kdy jsme svědky nepřijatelného utrpení, útoků na zdravotnická zařízení nebo když bojující strany nedokážou ochránit ty, kteří se na násilí aktivně nepodílejí.   

Proč neinformujete o tom, co se děje v Izraeli?

Při informování veřejnosti se opíráme o svědectví z míst, kde přímo působíme. Momentálně humanitární a krizovou pomoc poskytujeme na palestinských územích, nikoli v Izraeli, který má velmi robustní zdravotnictví, proto popisujeme to, co se odehrává v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.  

Izraeli jsme ale opakovaně nabízeli pomoc – i po brutálních útocích Hamásu – zatím naši nabídku nevyužil.

Jako Lékaři bez hranic informujete o útocích na nemocnice. Informujete systematicky i o tom, kdo za takovými útoky stojí?

K útokům na zdravotnická zařízení by nemělo docházet nikdy. Viníky takových útoků označujeme jen, pokud jsme si tím naprosto jistí, ať už když se k tomu ta daná strana přihlásí, nebo když toho byl někdo z našich spolupracovníků svědkem. Kritické incidenty vždy komplexně a detailně prošetřujeme. V některých případech jsme ale v minulosti nebyli schopni s jistotou říct, odkud útok přišel. Umístění a GPS souřadnice všech našich zařízení a krytů i informace o pohybu našeho personálu jsou vždy komunikovány oběma stranám konfliktu. Takové informace byly sdělené i v případech, kdy se na nemocnici zaútočilo. Přesto tato zdravotnická střediska nebyla vždy respektována ani chráněna a mnoho civilistů zahynulo.  

Jak se stavíte k tomu, že některé nemocnice mohly být zneužívány k vojenským účelům?

Těchto tvrzení jsme si vědomi a hluboce nás to znepokojuje. Nebereme to na lehkou váhu. Jakákoli nemocnice má představovat bezpečný přístav pro zraněné a nemocné. Má se jim dostat ochrany. Využívání nemocnic k vojenským účelům, provádění jakýchkoli vojenských operací v nemocnicích či v jejich okolí je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem a může přímo ohrozit stovky ošetřovaných i zdravotnický personál. Zda nemocnice byly využívány jako zázemí pro bojovníky, určí až nezávislé vyšetřování.

Spolupracují Lékaři bez hranic s Hamásem?

Své aktivity koordinujeme s místním ministerstvem zdravotnictví, bezpečnost svých týmů konzultujeme s místním ministerstvem vnitra. Jsme v kontaktu také s izraelskými úřady. Podobně jako v jiných složitých konfliktech vyjednáváme s různými aktéry. To je jediný způsob, jak se dostat k pacientům a pacientkám, kteří tak nutně potřebují péči.

Jak zaručíte, že se humanitární pomoc dostane k potřebným a nebude zneužita?

Od začátku této války je počet kamionů s léky, potravinami a vodou, které překračují hranice Pásma Gazy, nedostatečný. Doručování humanitární pomoci a zdravotnického materiálu na toto území je velmi složité a veškeré zásoby kriticky chybí. Jsme svědky blokování přílivu dodávek, obstrukcí a velkých zpoždění při přepravě jakéhokoli klíčového vybavení (např. generátory, rentgeny a jiné zásoby). 

Samotná distribuce humanitární pomoci na místě pak není o nic jednodušší. I když pro snadný chod děláme maximum, bylo by naivní si myslet, že se jedná o utopický, korupcí neposkvrněný region, kde si každá láhev pitné vody z kamionu OSN najde cestu až k těm nejpotřebnějším, a je potřeba si to přiznat.   

To ale neznamená, že bychom nad vším měli zlomit hůl a nechat tamní obyvatele napospas jejich osudu. Co se týče konkrétně zásobování našich vlastních projektů, zdravotnický materiál posíláme buďto z logistických center Lékařů bez hranic v Evropě, či v Egyptě dokupujeme ještě drobnější objednávky a posíláme je rovnou do konkrétních nemocnic. Po celou dobu ho přitom sleduje náš vlastní personál, aby zaručil jeho bezpečné doručení.   

Pomáháte i uneseným rukojmím?

Jako mnoho dalších jsme byli zděšeni masakrem, který Hamás spáchal 7. října v Izraeli, stejně jako jsme zděšeni reakcí Izraele. Soucítíme s rodinami, jejichž blízcí byli zajati jako rukojmí. A doufáme, že se stále zadržovaní rukojmí budou moci co nejdříve vrátit bezpečně domů. Chápeme také úzkost rodin svévolně zadržovaných z Gazy a Západního břehu Jordánu. Jako humanitární organizace jsme zděšeni násilím páchaným na civilistech, násilím, které se datuje k době dávno před 7. říjnem 2023.   

Dokážeme si také představit úlevu rodin, které se znovu setkaly s propuštěnými lidmi, i zoufalství a bolest těch, jejichž blízcí se ještě nevrátili. Jako v každém konfliktu vyzýváme k ochraně civilistů, ať už se nachází na jakékoli straně válečné linie.   

V tuto chvíli ale bohužel není v našich silách a ani naší rolí po unesených, kteří jsou drženi v Pásmu Gazy, pátrat nebo o nich vyjednávat. Pokud by se ale dostali do našich nemocnic, poskytneme jim tu nejlepší možnou zdravotní péči – jako komukoli jinému, o koho se na našich misích staráme.

Jak mohu přispět na pomoc lidem v Pásmu Gazy?

Moc si vážíme vaší ochoty pomáhat s námi a vašeho soucitu s lidmi v Pásmu Gazy. Vyhlásili jsme speciální sbírku, prostředky z ní poputují přímo na pomoc lidem na palestinských územích. 

Darujte na pomoc lidem v Palestině

Zobrazit další