Covid-19
Jako covid-19 se označuje nemoc, kterou způsobuje nový koronavirus. Objevila se v roce 2019, postupně se rozšířila do celého světa a přerostla v globální pandemii. Znalosti o tomto viru a onemocnění se neustále rozšiřují.
Nemoci COVID
Původ nemoci
Čínští vědci identifikovali virus, který způsobuje covid-19, na začátku ledna 2020. Nyní se mu říká SARS-CoV-2 kvůli podobnosti s virem způsobujícím SARS. Koronaviry představují velkou skupinu virů, z nichž většina je pro lidi neškodná. Čtyři typy stojí za nachlazením, další dva mohou vést k vážným zánětům plic (SARS a MERS) podobným covidu-19.
Virus SARS-CoV-2 napadá mimo jiné buňky plic a dýchacích cest. Infikované buňky vyrobí další částice viru, který se potom šíří mezi další lidi přímým, nepřímým (např. přes kontaminované povrchy) nebo blízkým kontaktem s nakaženými lidmi, a to sekrety z úst a nosu.
Příznaky covidu-19
Mezi symptomy nemoci covid-19 patří suchý kašel, horečka a bolest v krku. Někteří lidé trpí i bolestí svalů a hlavy, problémy s dýcháním, únavou, rýmou, průjmem, ztrátou čichu a chuti nebo vyrážkou. Existují však i nakažení lidé, kteří nemají téměř nebo vůbec žádné příznaky.
Diagnostika covidu-19
Existují dva základní druhy testů na covid-19: na přítomnost viru a na přítomnost protilátek. Testu na přítomnost viru se často říká PCR test, protože je založen na diagnostické metodě polymerázové řetězové reakce (Polymerase Chain Reaction), která se používá pro identifikaci bakterie či viru ve zkoumaném vzorku. Tento test se zaměřuje na přítomnost viru v těle člověka v době testování. Oproti tomu test na protilátky slouží k rozpoznání toho, zda člověk nemoc v minulosti prodělal.
Léčba covidu-19
U většiny lidí má covid-19 mírný průběh a zvládnou se vyléčit sami doma. Ke zmírnění příznaků mohou využít volně prodejné prostředky z lékárny, obsahující například ibuprofen nebo paracetamol.
Pro ty, u kterých je průběh nemoci vážný, existuje v Evropské unii schválená léčba. Nemocným ji předepisuje ošetřující lékař. U případů, které vyžadují hospitalizaci, je důležité dodání kyslíku.
V současné době je v Evropské unii povoleno k použití pět různých vakcín.
Jak se chránit před nakažením?
Pro prevenci je naprosto zásadní hygiena rukou. Doporučuje se často si mýt ruce vodou a mýdlem po dobu nejméně 20 vteřin.
Na místech, kde se virus šíří lokálně, se doporučuje takzvané sociální distancování. Virus se šíří z člověka na člověka, proto se nakažení může zabránit, když se dodržuje mezi lidmi odstup. Je třeba se vyhnout velkým davům a shromážděním.
Při kašli nebo kýchání je nutné si zakrýt ústa a nos kapesníkem nebo loktem. Při kontaktu s ostatními, zvlášť ve vnitřních prostorách, je nutné nosit roušku nebo respirátor, který snižuje riziko přenosu nemoci.
Postcovidový syndrom a long covid
Doba pro zotavení po nemoci covid-19 je u každého jiná, obtíže po prodělaném onemocnění mohou trvat týdny až měsíce. Pokud problémy trvají déle než 4 týdny, můžeme mluvit o tzv. long covidu. Je to škála nových, vracejících se nebo přetrvávajících zdravotních problémů, které se u lidí objevují po nakažení virem způsobujícím covid-19. Mezi nejčastější potíže patří chronická únava, bolesti hlavy, dušnost, zvýšené teploty nebo kašel. Někteří lidé také mohou trpět depresí nebo úzkostmi.
Při řešení akutních stavů v době do tří měsíců od nakažení pacienty a pacientky vyšetří jejich praktický lékař nebo spádový plicní lékař. Lidé s respiračními problémy pak mohou zůstat v péči pneumologů. Komplikované případy mohou být konzultovány a řešeny v mezioborových centrech postcovidové péče.
Jak zasahovali proti covidu-19 Lékaři bez hranic?
S pandemií covidu-19 a jejími následky jsme bojovali v desítkách zemí světa. Pomáhali jsme těm nejohroženějším – vyčerpaným lékařům, lidem trpícím uprostřed násilí, chudoby, dalších epidemií i těm, kteří nemají střechu nad hlavou.
V rámci zásahu proti covidu-19 a jeho dopadům jsme se soustředili na podporu zdravotních úřadů a zařízení pečujících o nemocné covidem-19. Poskytovali jsme jim logistickou a technickou podporu, školili personál, pomáhali se zaváděním opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce. V některých zařízeních či jejich okolí jsme vybudovali speciální centra pro léčbu a izolaci nemocných covidem-19.
Pandemie covidu-19 ochromila zdravotnictví po celém světě a oslabila lékařskou péči o pacienty trpící chronickými onemocněními, běžnými chorobami nebo nejrůznějšími zraněními. My na tyto pacienty nezapomínali a poskytovali jsme zdravotnickou pomoc těm, kteří ji potřebují. Zavedli jsme přitom opatření pro prevenci a kontrolu šíření infekce, aby naše pomoc byla co nejbezpečnější pro pacienty i naše spolupracovníky.