Malárie
Malárie je parazitární onemocnění přenášené komáry. V roce 2022 usmrtila zhruba 600 000 lidí a téměř 250 milionů se jí nakazilo. K devadesáti pěti procentům úmrtí na malárii dochází v Africe, kde nemoc nejvíce ohrožuje děti mladší pěti let.
Nemoci malárie
Malárie se nejčastěji vyskytuje v chudých oblastech, kde je i často spolupříčinou špatné ekonomické situace. Nemoc páchá škody na socio-ekonomické úrovni, protože pacienti jsou mnohdy upoutáni na lůžko a nejsou schopni vykonávat běžné denní činnosti. To znamená obrovskou zátěž pro zdravotnictví i významné ztráty v příjmech domácností v zemích, kde se malárie vyskytuje přirozeně (je zde tzv. endemická).
I když k devadesáti pěti procentům úmrtí na malárii dochází v Africe, nemoc se vyskytuje téměř ve všech tropických oblastech, kde Lékaři bez hranic pomáhají, od Etiopie a Sierry Leone po Kambodžu a Myanmar.
Původ nemoci
Malárie je horečnaté onemocnění přenášené z člověka na člověka štípnutím od infikované samičky komára rodu Anopheles. Tito komáři obvykle útočí přibližně od soumraku do úsvitu.
Poté, co se infekce dostane do lidského těla, cestuje do jater, kde se množí a proniká do červených krvinek. Uvnitř červených krvinek se parazité množí, dokud krvinky neprasknou, čímž se do krevního toku uvolní ještě více parazitů.
Existuje 5 druhů parazita způsobujícího malárii: Plasmodium falciparum, Plasmodium malariae, Plasmodium vivax a Plasmodium ovale a Plasmodium knowlesi. P. falciparum je hlavní příčinou těžké malárie a úmrtí v důsledku nemoci.
Prevence malárie
V rámci prevence je potřeba omezit množení komárů. K tomu dochází ve vodě, a proto je jedním z vhodných opatření vysoušení stojaté vody. Regulovat množení komárů lze také pomocí postřiků určených proti hmyzu, takzvaných insekticidů.
Protože komáři útočí na člověka především v noci, tak dalším efektivním opatřením je spaní pod moskytiérou. V oblastech, kde je nemoc endemická, distribuují Lékaři bez hranic moskytiéry těhotným ženám a dětem do pěti let, které jsou nejnáchylnější k těžké formě malárie.
Příznaky malárie
Malárie začíná podobně jako chřipková onemocnění, první symptomy se objevují 9–14 dní od infekce. Mezi příznaky patří horečka, mohou se rozvinout typické cykly horečky, záchvatů zimnice a silného pocení, bolesti kloubů, bolest hlavy, časté zvracení, křeče a kóma.
Pokud se malárie neléčí, může se vyvinout v těžkou formu a nakažené usmrtit. K úmrtí na malárii dochází v důsledku poškození mozku, takzvaná mozková malárie, nebo poškození životně důležitých orgánů. Pokles počtu červených krvinek může způsobit anémii.
Diagnostika malárie
Malárie se diagnostikuje pomocí rychlého testu nebo ověřením přítomnosti parazita ve vzorku krve pod mikroskopem. Rychlé testy nicméně nejsou vždy k dispozici, mikroskopie není pokaždé jednoznačná, a proto je na řadě míst stále běžná diagnóza na základě symptomů.
Ta bohužel může vést k nesprávnému rozpoznání nemoci a zahájení nevhodné léčby. To buď vede ke zbytečnému utrpení a úmrtím pacientů s malárií, anebo naopak k nadužívání antimalarik a jejich plýtvání.
Léčba malárie
Nejefektivnější léčbou malárie je artemisinová kombinovaná terapie (ACT). Léky ACT jsou jen mírně toxické, mají málo vedlejších účinků a proti parazitovi účinkují velice rychle. Na mnoha místech, kde Lékaři bez hranic působí, jsou ale léky ACT obtížně dostupné.