Noma
Noma je přehlížená a málo známá nemoc, která doslova požírá tkáně a zanechává hluboké jizvy. Nejčastěji postihuje děti do sedmi let, které žijí v chudobě.
Nemoci noma
Noma (z řeckého nomé – hltat, krmit se) ročně zasáhne okolo 140 000 dětí. Jedná se o odhad Světové zdravotnické organizace z roku 1998. Žádný novější neexistuje. Už to ukazuje, jak moc je tato choroba opomíjená.
Vyskytuje se převážně v chudých oblastech Afriky a Asie. Dříve jsme ji mohli najít i v Evropě, kde ale vymizela díky lepším životním podmínkám a přístupu ke zdravotní péči. Bez léčby jí podlehne až 90 % pacientů a pacientek. Těm, kteří nomou onemocní, pomáháme spolu s ministerstvem zdravotnictví v nigerijském Sokotu, kde se nachází jedna z mála nemocnic na světě specializujících se na toto onemocnění.
Původ nemoci
O tom, co a jak nomu způsobuje, se ví jen málo. Roli hraje více faktorů. Jedná se o bakteriální infekční onemocnění, které však není nakažlivé. Noma ohrožuje obzvlášť děti trpící podvýživou (ta často souvisí s chudobou), spalničkami, malárií a nedostatečnou ústní hygienou.
Příznaky nomy
Noma se projevuje nejprve zánětem dásní. Po třech nebo čtyřech dnech se vyskytnou afty a dásně i tvář otečou. Za méně než týden nemoc doslova sní tkáň tváře a vytvoří v ní otvor. Následující dny se infekce šíří a rychle ničí tu oblast obličeje, v níž propukla, ať už jde o čelist, rty, tváře, nos nebo oči.
Životy těch, kteří nomu přežijí, nemoc silně poznamená. Kvůli závažnému znetvoření tváře mají problém jíst, mluvit, vidět i dýchat. Navíc musí čelit společenskému stigmatu a vyloučení.
Diagnostika nomy
Noma se šíří velmi rychle a rodiče nemocného dítěte často neví, jak tuto nemoc rozpoznat. Zdravotník či zdravotnice nejdříve nemocného člověka prohlédne a zjistí, zda má zanícené sliznice, afty a vředy na kůži. Pak provede podrobnou anamnézu, případně i rentgen, magnetickou rezonanci či CT, výpočetní tomografii čelisti, hlavy a krku. Lze také odebrat a analyzovat vzorky z úst. V některých specifických případech se provádí biopsie ústní tkáně. Doporučují se i krevní testy kvůli posouzení imunitního systému.
Bez včasné diagnózy se nemoc nedá léčit. Většinou je však bohužel noma odhalena pozdě. Mnoho rodin navíc nemá přístup k léčbě nebo si ji nemůže dovolit. Většina pacientů a pacientek trpících nomou žije v chudých, izolovaných oblastech bez zdravotní péče.
Léčba nomy
Nomu lze léčit jen v prvních týdnech nemoci. Nakažení lidé dostávají antibiotika, obvazy na rány a správně si čistí zuby i ústa. Mohou se tak do několika týdnů uzdravit. Je také potřeba myslet na rizikové faktory, jako je podvýživa či spalničky. Závažná znetvoření tváře se dají řešit chirurgicky.
Mnoho přeživších čelí většímu riziku úmrtí kvůli druhotným komplikacím. Nesou si fyzické i psychické následky, kvůli kterým jsou vylučovaní ze společnosti.
Prevence nomy
Nomě lze zabránit, pokud o ní lidé mají dostatek informací a vědí, jak ji léčit. Zásadní je také kvalitní výživa, ústní hygiena a přístup ke zdravotní péči, včetně očkování.