Zápal plic

Zápal plic je jednou z hlavních příčin dětských úmrtí. Zvláště náchylné jsou děti ve válečných konfliktech či různých humanitárních krizích.

Boost Hospital - Paediatric Department | Siddiqullah Story

Původ nemoci

Nemoc nejčastěji způsobují bakterie nebo viry. Patří mezi ně bakterie Streptococcus pneumoniae, běžná především u dětí, nebo bakterie Haemophilus influenzae nebo respirační syncytiální virus.

Nemoc se může přenášet nejrůznějšími způsoby, kapénkami při kašli či smrkání nebo také krví, především při porodu a krátce po něm.  

Příznaky zápalu plic

Zápal plic se projevuje horečkami a zimnicí, kašlem, zrychleným nebo obtížným dýcháním a bolestmi na hrudníku. Vážně nemocní kojenci nejsou schopni přijímat potravu, mohou upadnout do bezvědomí, být podchlazení, může je postihnout sepse či septický šok, křeče nebo hypoxémie, snížené množství kyslíku v krvi. 

Léčba zápalu plic

Bakteriální zápal plic se léčí antibiotiky. V posledních letech však narůstá rezistence a běžně používaná antibiotika na bakterii Streptococcus pneumoniae nezabírají tak dobře. Klíčová je proto prevence v podobě očkování. To si však může dovolit pouze třetina států, protože vakcíny jsou příliš drahé. Miliony dětí v chudších zemích jsou tak ponechány nemoci napospas.  

Pneumokokové vakcíny pomáhají chránit proti přibližně sto typům antigenů včetně těch, které jsou zodpovědné za rozvoj vážných zápalů plic a meningitidy. Oproti tomu nejsou příliš účinné proti těm, které způsobují například zánět středního ucha.

Co dělají Lékaři bez hranic

Na svých misích se podílíme na prevenci onemocnění a očkujeme konjugovanou vakcínou (PCV). Vysoká cena těchto vakcín však neumožňuje jejich běžné používání.

V roce 2016 se pomocí kampaní a soustředěného tlaku podařilo přimět dvě farmaceutické společnosti, aby snížily cenu pneumokokových vakcín. Pro řadu zemí jsou však stále nedostupné.