Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je virové krvácivé onemocnění. Přenášejí ho infikovaní komáři. Léky na žlutou zimnici neexistují, ale dá se proti ní očkovat.

Yellow fever outbreak in W.E.S South Sudan

Pojmenování nemoci souvisí se žloutenkou, která postihuje část pacientů. Vyskytuje se především v zemích Afriky a Latinské Ameriky. Někdy může nákazu zanést člověk cestující z postižených oblastí do těch netknutých, proto mnoho zemí před vstupem vyžaduje očkování proti žluté zimnici.

Původ nemoci

Žlutou zimnici způsobuje arbovirus z rodu flavivirů. Přenášejí ho komáři rodů Aedes a Haemogogus. Tyto druhy komárů se množí v džungli i v domácnostech. Nakazit se mohou nejen lidé, ale i opice.

Příznaky nemoci

Žlutá zimnice se projeví po tří až šestidenní inkubační době. U mnoha lidí se neobjeví žádné příznaky. Ale pokud ano, obvykle se jedná o horečku, bolesti zad, hlavy a svalů, nechutenství, nevolnost a zvracení. Ve většině případů tyto symptomy vymizí do tří až šesti dnů.

Asi u 15 % nakažených přejde infekce do druhého, závažného stadia s vysokými horečkami, doprovázenými žloutenkou a bolestí břicha se zvracením. Obvykle jsou zasažena játra i ledviny. Může se objevit krvácení z úst, nosu, očí i do trávicího traktu. Polovina pacientů a pacientek v této fázi nemoci umírá do 7 až 10 dnů. 

Diagnostika žluté zimnice

Diagnostika žluté zimnice je obtížná, především v prvních stadiích nemoci. Vážné případy jsou velmi podobné malárii, leptospiróze, virové hepatitidě či dalším krvácivým horečkám, infekcím způsobeným viry rodu flavivirus jako horečka dengue nebo otravě.

Někdy mohou virus odhalit již v počáteční fázi PCR (anglicky Polymerase Chain Reaction neboli polymerázová řetězová reakce) testy krve a moči. Později je potřeba testování na protilátky.

Léčba žluté zimnice

V současnosti neexistuje žádné specifické antivirotikum proti žluté zimnici. Včasná a kvalitní podpůrná péče v nemocnici však může zachránit život. Léčí se selhání ledvin, jater, dehydratace a horečky. Na případné bakteriální infekce se používají antibiotika.

Nejúčinnější ochranou před žlutou zimnicí je očkování. Jedna dávka bezpečné vakcíny stačí na celý život. Naše výzkumná asociace Epicentre dokonce prokázala, že účinná je už pouhá pětina standardně podávané dávky. Proti šíření žluté zimnice se také používají insekticidy na larvy a dospělé komáry přenášející tuto nemoc.