Ebola v západní Africe: operační update 18.12.2014
Epidemie eboly v západní Africe si od 22. března, kdy byla vyhlášena v Guineji, vyžádala životy již 6.915 lidí. Dosud největší zaznamenaná epidemie nemoci v současnosti probíhá ve čtyřech zemích: Guineji, Libérii, Sieře Leone a Mali. V Nigérii a Senegalu už byl vyhlášen konec epidemie a samostatná epidemie v D. R. Kongo také skončila.
Tři měsíce po výzvě Lékařů bez hranic, aby státy s kapacitami pro boj s biologickým ohrožením vyslaly personál a materiální zdroje pro boj s epidemií, začala do tří nejvíc zasažených zemí proudit mezinárodní pomoc. Cizí vlády se ale zaměřily zejména na financování stavby ebolových center a jejich personální obsazení nechaly na neziskových organizacích a místních úřadech nebo zdravotnickém personálu.
V celém regionu se stále nedostává zařízení pro izolaci a diagnózu pacientů. Chybí také další zásadní prvky voje s ebolou: vzdělávání a informování komunit, bezpečné pohřbívání, sledování kontaktů s nakaženými a přístup ke zdravotní péči pro pacienty, kteří ebolou netrpí.
Klinické zkoušky tří různých léků vedené Lékaři bez hranic a třemi výzkumnými institucemi brzy začnou v zařízeních Lékařů bez hranic v západní Africe. Francouzský Národní institut pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM) povede klinickou studii antivirotického léku favipiravir v guinejském Guéckédou. Začlenění tamních pacientů začalo tento týden. Institut tropické medicíny v Antverpách (ITM) provede studii léčby plasmou a krví vyléčených pacientů v ebolovém centru Donka v guinejském Konakry. Oxfordská univerzita povede jménem Mezinárodního konsorcia pro vážná dýchací onemocnění (ISARIC) klinickou studii antivirotického léku brincidofovir financovanou společností Wellcome Trust v centru ELWA 3 v Monrovii. Zkoušky v centrech Donka i ELWA 3 se stále diskutují.
Zvláštní mise OSN pro ebolu (UNMEER) sídlící v Ghaně má pět hlavních priorit: zastavit šíření nemoci, léčbu nakažených, zajištění nezbytných služeb, udržení stability a zajištění, že se ebola nerozšíří do zatím nezasažených zemí.
Lékaři bez hranic na epidemii eboly reagují od března 2014 a v současnosti mají v Guineji, Libérii, Sieře Leone a Mali více než 3.400 spolupracovníků. Od počátku zásahu proti ebole se nemocí nakazilo 27 členů Lékařů bez hranic, z nich se 14 uzdravilo a 13 zemřelo. Všechny tyto případy nákazy byly prošetřeny a zjistilo se, že velká většina z nich se odehrála v komunitách a nikoli v léčebných centrech.
Do svých léčebných center přijali Lékaři bez hranic až do současnosti 6.930 pacientů s podezřením na ebolu, nemoc se potvrdila v 4.369 případech. Úspěšně se až dosud vyléčilo 1.954 pacientů. Lékaři bez hranic do postižených zemí, kde působí, také dopravili přes 1.300 tun materiálu.
Celkem: přes 3.400 (306 mezinárodních a přibližně 3.078 místních)
Celková situace v zemi je nadále vážná. Stále je zde velké množství pacientů a počet nových případů nadále narůstá.
Ebolové centrum Donka ve městě dosáhlo hranice svých kapacit - již podruhé za dobu svého fungování. Proto se zde dočasně přestali přijímat noví pacienti. Nové případy jsou odesílány do tranzitního centra WHO ve Forecariahu, 50 km na jihovýchod d hlavního města. Lékaři bez hranic v současnosti hledají vyhovující místo, kde by zřídili větší ebolové centrum pro oblast kolem Konakry.
Skončila technická podpora, kterou Lékaři bez hranic nabídli místním úřadům v Kérouané a Francouzskému červenému kříži v Macentě. Tým v Macentě opustil město 10. prosince poté, co léčebné centrum předal Francouzskému červenému kříži.
Počet nově přijatých pacientů zůstává na stejné nižší úrovni. Počet obsazených lůžek se pohybuje mezi 24 a 33 %. Počet uzdravených pacientů je vysoký (29 tento týden) a za poslední 4 týdny celkově převyšoval počet zemřelých.
Přípravy na studii institutu INSERM (lék favipiravir) probíhají dobře. Zkoušky začínají tento týden.
Buduje se nové 20lůžkové ebolové centrum Lékařů bez hranic. V kankanské všeobecné nemocnici začala infekční kontrola. Epidemie eboly se zřejmě dynamicky proměňuje a přesouvá se z regionu Guinée Forestière do oblasti Haute Guiné, kde Kankan leží.
Počet pacientů v ebolovém centru ELWA 3 zůstává stejný, v posledních týdnech tu bylo týdně přijímáno kolem 20 nových případů. Díky tomu začali Lékaři bez hranic pracovat na zmenšení centra na kapacitu 60 lůžek. Pro případ náhlého zvýšení počtu případů budeme nadále připraveni znovu rozšířit kapacity. Týmy se také zaměřují na posílení standardní péče o pacienty. Napomoci tomu by měla stavba nové laboratoře v centru, na jejíž stavbu začal dohlížet nový laboratorní technik.
Vedle horké linky pro komunity, které chtějí nahlásit podezření na případ eboly byl zřízen systém ambulancí. První týmy začaly pracovat na převážení pacientů z měst Gardnersville, New Georgia, Barnesville a Paynesville do ebolových center.
Tým Lékařů bez hranic podporuje pět zdravotních středisek v Monrovii v oblasti poradenství ohledně prevence a kontroly infekcí. Tým také ve městě podporuje nemocnici James Davis Junior Memorial Hospital poradenstvím v oblasti pediatrie, kontroly infekcí a třídění pacientů. Obnovení zařízení začalo s přísnými opatřeními pro kontrolu infekcí.
Od otevření tranzitní jednotky v nemocnici Redemption v New Kru 19. listopadu už Lékaři bez hranic vyšetřili více než 35 pacientů a 16 jich na jednotce přijali. U 7 z nich se nákaza ebolou potvrdila. Přijatí pacienti, kteří jsou po příjezdu klinicky nestabilní, jsou okamžitě převáženi do centra ELWA 3. O pacienty po dobu léčby pečuje personál nemocnice Redemption. Jejich rodinám se dostává psychosociální podpory včetně možnosti navštívit příbuzné v centru ELWA 3 vzdáleném hodinu cesty. Vyléčené pacienty podporují Lékaři bez hranic v týdnech po propuštění.
Kromě provozování 10lůžkového tranzitního oddělení podporují Lékaři bez hranic také ambulantní oddělení nemocnice při třídění pacientů. Tato pomoc je důležitým krokem ke znovuvybudování zdravotních zařízení nezaměřených na ebolu v Monrovii. Nemocnice Redemption nebyla schopná normálně fungovat, protože v srpnu fungovala jako záchytné centrum pro pacienty s ebolou.
Epidemie v Monrovii je v kritickém stádiu – počet případů je stabilní, ale ostražitost ve městě upadá. Z toho důvodu se spustily aktivity zdravotní propagace, které se zaměřují zejména na prevenci nových infekcí. Osvětové týmy vyrazily do komunit, kde diskutují o ebole se zainteresovanými členy. Probíhají také „školení školitelů“ pro organizace na komunitní úrovni a další aktéry. Zaměřují se na šíření správných zpráv o ebole napříč komunitami v Monrovii.
21. listopadu skončilo první kolo distribuce antimalarik. Celkem více než 500.000 obyvatel 4 čtvrtí města dostalo léky. Druhé závěrečné kolo distribuce nyní probíhá a skončí 19. prosince. V lednu 2015 pak proběhne distribuce moskytiér.
V oblasti River Cess se více než 21 dní neobjevil žádný nový případ eboly. Lékaři bez hranic proto předali starost o zdravotní propagaci i 7 center pro třídění pacientů zřízených v místních zdravotních střediscích. Vyškolili jsme personál těchto zařízení, aby dokázal rozpoznat symptomy eboly a podle toho jednat. Projekt byl tento týden úspěšné předán organizaci Partners in Health.
29. listopadu byla Lékaři bez hranic informování o jednom potvrzeném případu a několika podezřelých úmrtích ve vesnici Quewein v odlehlé oblasti Grand Bassa. Naše týmy se na místo dostaly 2. prosince a začaly s domácím ošetřováním pacientů s podezřením na ebolu, zatímco se dokončovala stavba 12lůžkového ebolového centra. V následujících dnech bylo 31 podezřelých pacientů, kteří zvládli 1,5hodinovou cestu pěšky k ambulanci, převezeno do ebolových center v okolních zemích.
U 14 z 18 pacientů neschopných chůze se nákaza potvrdila. 7. prosince byli všichni potvrzení pacienti převezeni z domácí péče do ebolového centra v Queweinu. Tým Lékařů bez hranic zajistil bezpečný pohřeb 8 mrtvých. K 17. prosinci jsou v centru léčeni 2 pacienti s podezřením na ebolu. Na místě jsou 3 zahraniční a 15 místních spolupracovníků Lékařů bez hranic. Od svého příjezdu už tým odeslal 39 pacientů a 10 jich léčil na místě.
V ebolovém centru Lékařů bez hranic v regionu Lofa nebyl od 30. října žádný pacient. Do oblasti navíc dorazili noví podpůrní aktéři a Lékaři bez hranic své centrum 10. prosince uzavřeli. Jako důležitou doprovodnou aktivitu pro vrácení zařízení nevládní organizaci Samaritan Purse investovali Lékaři bez hranic velké snahy do zdravotní propagace a školení zdravotního personálu v okolí Foye, Kolahunu a Vahunu. Tato činnost zajistí odpovídající odezvu v případě nového objevení nemoci v oblasti. Centrum ve Foye přijalo od 2. srpna do 10. prosince 695 pacientů. U 384 případů se nákaza ebolou potvrdila. 154 pacientů se vyléčilo a mohlo být propuštěno domů.
Prezident Koroma spustil 16. prosince akci „Western area surge“ - jde o zesílené snahy mobilizovat komunity, aby poznaly možné případy eboly a dostaly je k péči. Akce probíhá jako sociální mobilizace v domácnostech, které jsou procházeny jedna za druhou. Jsou také zapojování vůdci komunit, vládní, náboženské a kmenové skupiny a vedoucí ženských nebo mládežnických skupin.
Národní rada pro boj s ebolou (NERC), prezidentem zřízená operační skupina, zahájila činnost koordinačního centra, které má za cíl zlepšit komunikaci a spolupráci na celostátní i regionální úrovni.
V souvislosti s akcí se v zemi otevírají nová ebolová centra a počet lůžek pro přepokládané potřeby narůstá. Lékaři bez hranic 9. prosince otevřeli nové centrum ve Freetownu a 15. prosince v Magbaruce.
Na různých místech země je aktuální široká škála potřeb. V západní Africe byl za kritický cíl brán počet lůžek, ale některá centra v Sieře Leone mají prázdná lůžka, přestože v rámci celé země přibylo kolem 40 případů. Lékaři bez hranic s obávají, že koordinace péče a přístup k ní stále zůstávají velkou výzvou – pacienti bývají odháněni ze záchytných center nebo nedostanou odpověď operátora na krizové lince 117, přestože mají ebolová centra volné kapacity.
Týmy Lékařů bez hranic v Bo a Kailahnu už měsíce nabízí trénink formou stínování a dalších způsobů. Čerstvě jsme spustili nový projekt, který nabízí určitější, strukturovaný a cílený trénink pro jiné organizace, aby mohly bezpečně provozovat jiná ebolová centra.
Model komunitních léčebných center UNICEF byl oficiálně zahájen 16. prosince a postupně se spouští napříč zemí. Tento model poskytuje izolační jednotky přímo v komunitách pacientů.
Ebolové centrum Lékařů bez hranic zaznamenalo snížení počtu pacientů. V izolaci jsou momentálně pouze tři osoby (jeden potvrzený případ a dva s podezřením na nákazu). Očekávalo se, že by centrum v Kailahunu mohlo přijímat více pacientů z regionu Kono, ale za podmínek na cestách jsou lépe přístupná jiná centra, včetně Kenemy a Bo, které mají kapacity pro asistenci.
Ebolové centrum Lékařů bez hranic zaznamenalo pokles případů. Průměrně je v něm 46 pacientů a v rozmezí 14-15. 12. nebyli přijati žádní noví. Lékaři bez hranic začali systematicky navštěvovat domy v Bo pod karanténou a ohniska ve zbytku oblasti. Pracují také na posílení koordinace v případě poplachu.
Ebolové centrum přijalo v den otevření v pondělí 15. prosince dva pacienty. Během první fáze bude mít 20-30 lůžek, pokud nebude případně potřeba jejich počet navýšit. Na místě je také laboratoř, která je schopná výsledky vyhodnotit do 4 hodin.
Lékaři bez hranic ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a 6.000 vyškolených dobrovolníků dokončili první kolo domovní distribuce antimalarik. Celkově dokázali léky rozdat pro 1,5 milionu lidí. Druhé kolo distribuce proběhne v polovině ledna.
Nové ebolové centrum, které bylo zřízeno ve Škole prince z Walesu v centru oblasti dokázalo léčit první pacienty 9. prosince – jen dva týdny od začátku stavby. Momentálně má 44 lůžek, z nichž více než je polovina je obsazená. V příštích 10 dnech je plánováno postupné zvýšení až na 100 lůžek. Centrum disponuje mobilní laboratoří, která zvládá denně testuje až 30 vzorků a zvládnout jich může až 50 denně. Zahajují se také terénní aktivity.
Mali potvrdila první případ eboly 23. října. Zatím bylo v zemi ohlášeno 7 případů (pět potvrzených a dvě předpokládaná). 5 nakažených nemoci podlehlo, 2 lidé se uzdravili (jeden z nich v ebolovém centru). V současnosti je sledováno už pouze 13 osob, které byly s nakaženými v kontaktu, protože u velké řady dalších už skončila 21 lhůta, během níž by se jinak příznaky eboly projevily.
Lékaři bez hranic provozují v Bamaku ebolové centrum ve spolupráci s malijským národním centrum pro choroby CNAM. V centru momentálně nejsou žádní pacienti, poslední byl propuštěn 11. prosince. Kontakty s tímto případem dokončí 21denní sledování 15. prosince.
Lékaři bez hranic mají v Bamaku tým, aby pomohli zastavit šíření nemoci dál. I když se současný řetězec nákazy dále nerozšiřuje, přetrvává riziko, že mohou nové případy přijít z okolních zemí. Lékaři bez hranic zajišťují, že funguje systém pozorování a výstrah, trénují malijský personál z CNAM a dohlížejí na organizování zásahových týmů, na systém ambulancí nebo bezpečných pohřbů.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila 20. října oficiální konec epidemie poté, co se 42 dní neobjevil žádný případ. Zásah Lékařů bez hranic v Nigérii skončil.
WHO označila 17. říjen za oficiální konec epidemie, protože se v zemi 42 dní neobjevil žádný případ. Zásah Lékařů bez hranic v Senegalu skončil. Západoafrická jednotka Lékařů bez hranic zůstává v kontaktu se senegalskou vládou, aby nadále sledoval rutinní aktivity.
Epidemie eboly v provincii Equateur, která neměla spojitost s epidemií v západní Africe, skončila 21. listopadu. Na boji s tímto propuknutém nemoci se podílelo kolem 60 spolupracovníků Lékařů bez hranic, kteří zřídili dvě ebolová centra. Tým Lékařů bez hranic se začal stahovat.