Světový den malárie 2015: Pracujeme na prevenci nemoci u dětí
Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) od roku 2000 klesl počet úmrtí na malárii o 47 % ve světě a o 54 % v Africe. Klíčovou roli v tomto procesu sehrálo použití rychlých diagnostických testů a artemisinové kombinovan terapie (ACT). V Africe ale malárie nadále zabíjí – dochází zde k 90 % úmrtí spojených s touto chorobou, která ročně o život připraví více než 430.000 dětí.
Malárie je nemoc, kterou Lékaři bez hranic léčí ve většině svých projektů: v roce 2013 jsme léčili více než 1.800.000 případů onemocnění. Naší prioritou je, aby děti do pěti let a těhotné ženy, které patří do parazitem nejohroženější skupiny, byly diagnostikovány a léčeny co nejdříve a předešlo se tak komplikacím. Zásadní je také správné použití moskytiéry impregnované dlouhodobě účinným insekticidem. V posledních letech jsme v prevenci o krok dál a v několika afrických zemích jsme podpořili preventivní strategie, které zabrání onemocnění u dětí.
Lékaři bez hranic v roce 2014 poskytli v Nigeru, Čadu a Mali preventivní léčbu pro 735.000 dětí ve věku od 3 měsíců do 5 let. Tuto strategii, známou jako sezonní chemoprevence malárie (SMC), doporučuje WHO pro státy Sahelu, kde se v několika měsících roku objeví většina případů malárie. V období největšího rizika přenosu užívají děti sulfadoxin-pyrimethamin (SP) a amodiaquin (AQ), a to jednou měsíčně po dobu tří dnů.
Několik studií prokazuje účinnost této strategie na snížení počtu případů jednoduché i těžké formy malárie. Loni jsme se dokázali dostat k ještě většímu počtu dětí a byli jsme také schopni implementovat tuto strategii v nebezpečných a nepřístupných oblastech na severu Mali, kde jsou civilisté uvězněni mezi zájmy různých soupeřících frakcí.
Ve Středoafrické republice se objevují případy malárie v průběhu celého roku a období největšího rizika přenosu, které trvá asi čtyři měsíce, je mnohem méně zřetelné. Lékaři bez hranic zahájili v oblasti Kabo na severu země kampaň, která zahrnovala podávání antimalarických léků dětem do 15 let ve dvou cyklech. Artemisinovou kombinovanou terapii jich dostalo celkem 17.000.
Rozhodli jsme se uskutečnit tuto kampaň, protože obyvatelé Kaba jsou obzvláště zranitelní a musí se pravidelně stěhovat kvůli konfliktu, který se v roce 2013 zintenzivnil a je stále aktivní. V této situaci je důležité poskytovat dětem, léčbu, o které víme, že je ochrání v nejtěžším období roku – všem, bez ohledu na to, zda jsou nemocné nebo ne. Je to důležité, protože si s ohledem na nestálý kontext nemůžeme být jisti, zda je budeme schopni léčit v případě onemocnění.
Naše statistiky ukazují pokles v jednoduchých případech, v počtech transfúzí potřebných ve vážných případech i ve snížení počtu hospitalizací v souvislosti s malárií v Kabu. Strávili jsme roky prací v této oblasti, a přesto, že nemůžeme s jistotou říci, že tato strategie je hlavní příčinou poklesu, vážně se domníváme, že měla nepřímý dopad na snížení počtu případů registrovaných ve zdravotnických centrech a v nemocnici.
Navíc, v Demokratické republice Kongo chtějí Lékaři bez hranic představit další preventivní opatření s antimalariky: třikrát ročně, v souladu s očkovacím programem, dostanou děti do 12 měsíců dávku sulfadoxinu-pyrimethaminu. Tato strategie je také doporučována WHO a schválena státem. Největší výzvou v tomto případě je zajistit správné fungování vakcinačního programu, který je velice nestabilní, a také zabezpečit přístup k antimalarikům pro nejzranitelnější skupinu dětí do 5 let.
Epidemie eboly v západní Africe, která v roce 2014 vážně oslabila zdravotnické systémy v postižených zemích, nás přinutila posílit prevenci malárie v regionu. Symptomy nemoci: vysoká horečka, závrať, bolesti hlavy, bolesti pohybového ustrojí a bolesti břicha mohou být považovány za symptomy eboly v raném stádiu.
Lékaři bez hranic ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví realizovali největší masovou distribuci antimalarik v Sierra Leone. V této zemi je výskyt malárie nejvyšší na světě. V hlavním městě Freetownu a pěti okolních oblastech bylo distribuováno 1,8 milionu sad léků. Kampaň trvala 4 dny a jako lék se použil artesunat-amodiaquin, který již nemocným lidem posloužil jako léčba a zároveň fungoval jako prevence nemoci v období největšího rizika nákazy. Snížením horečky způsobené malárií jsme také předešli tomu, aby mnozí lidé vyhledávali ebolová centra v domnění, že se nakazili virem.
Všechny tyto farmaceutické preventivní strategie nám pomáhají zlepšit organizaci a bojovat s malárií s ohledem na celkový kontext a na všech úrovních zdravotní péče. To vše bez toho, abychom zapomněli na dodržení základních opatření: správného použití moskytiér nebo vhodné diagnózy a léčby jednoduchých i vážných případů. Jsme navíc připraveni v příštích letech implementovat další doporučené nástroje, abychom pokračovali v redukci případů i mimo oblasti, ve kterých pracujeme.