Nejčastější dotazy k výjezdům na humanitární mise

Každý rok z České republiky a Slovenska vyjíždí přibližně tři desítky kolegů a kolegyň na humanitární zahraniční mise, kde pomáhají tam, kde z různých důvodů chybí základní zdravotní péče. Pokud zvažujete, že byste se k těmto lidem chtěli přidat, přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které by vás mohly zajímat.

Emergency medical aid activity in Lesvos, Greece
Zobrazit menu

Před přihlášením

Spolupracujete pouze s lékaři a lékařkami, nebo najdou uplatnění i jiné profese?

Velká část našich mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic má zdravotnické vzdělání (lékaři, zdravotní sestry, porodní asistentky, farmaceuti, psychiatři), ale na misích najdou uplatnění i další nezdravotnické profese.

Prohlédněte si seznam zdravotnických i nezdravotnických profesí uplatnitelných na projektech. K dispozici máme také seznam profesí, které na našich misích uplatnění nenajdou.

Koho potřebujeme 

Spolupracujete s lékaři a lékařkami všech specializací?

Ne, všechny specializace se při poskytování zdravotní péče na misích neuplatní. Spolupracujeme s odborníky a odbornicemi těchto specializací: všeobecné lékařství, interní medicína, pediatrie, chirurgie, anesteziologie, gynekologie/porodnictví a psychologie a psychiatrie. Naopak na našich misích nenajdou uplatnění profese z oborů stomatologie, ORL, oční lékařství, dermatologie, urologie či neurologie.

Spolupracujete také se zdravotnickými záchranáři a záchranářkami?

Jako zdravotnický personál mohou na projekt vyjet pouze ti, kdo ukončili lékařské či sesterské vzdělání, mají minimálně dvouletou praxi a splňují všeobecné podmínky spolupráce. Zdravotní záchranáři bez tohoto vzdělání nejsou ve většině zemí, kde Lékaři bez hranic působí, oprávněni k výkonu zdravotnického povolání, a to ani v podmínkách krizové pomoci. Zdravotnický personál vyjíždějící na zahraniční mise neposkytuje pouze první pomoc, ale i vysoce odbornou zdravotnickou pomoc lidem v nouzi.

Přijímáte pro spolupráci na misích studenty a studentky nebo stážisty a stážistky?

Na zahraniční humanitární mise nenabízíme studijní praxe ani stáže, a to zejména z důvodu nedostatečných profesních zkušeností. Profesní zkušenosti patří k základním podmínkám pro spolupráci. Tento požadavek má zajistit jak dostatečnou úroveň odborných znalostí, tak jistou zralost a zkušenost s náročnějším pracovním prostředím, které jsou nezbytné pro úspěšné působení v projektu a vedení místního personálu. V případě zdravotnických profesí jsou důvodem také zákonné požadavky v místech působení Lékařů bez hranic. Ty ve většině oblastí světa umožňují výkon zdravotnické profese, včetně zdravotnické pomoci při katastrofách, pouze zdravotnickým odborníkům a odbornicím s patřičným vzděláním a diplomem.

Existuje nějaký věkový limit pro spolupráci s Lékaři bez hranic?

Ne. Spodní hranice pro spolupráci je dána požadavkem na vzdělání a pracovní zkušenosti. Horní hranice neexistuje. Všichni musí před odjezdem projít lékařskou prohlídkou, která uzná jejich zdravotní způsobilost účastnit se humanitární mise.

Jaké národnosti se mohou přihlásit do výběrové řízení přes českou kancelář Lékařů bez hranic?

Česká kancelář Lékařů bez hranic se stará o nábor mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic žijících na území České republiky a Slovenska. Přihlásit se mohou všichni zájemci bez rozdílu, kteří dlouhodobě žijí na území těchto dvou států.

Pokud dlouhodobě žijete mimo Českou republiku či Slovensko, doporučujeme zvážit vaše přihlášení přes vaši nejbližší pobočku Lékařů bez hranic.

Jaké jsou podmínky pro spolupráci?

Všichni uchazeči a uchazečky musí splňovat všeobecné předpoklady a zároveň konkrétní podmínky spolupráce pro jednotlivé profese. 

Obecné požadavky

Koho potřebujeme

Jaké jazyky musím znát, abych mohl/a vyjet na misi?

Komunikačním jazykem na projektech je angličtina, její pokročilá znalost je tedy nezbytná. V současnosti se velká část našich projektů nachází ve frankofonních zemích Afriky a důležitost znalosti francouzštiny se zvyšuje. Na pozice všeobecných lékařů, zdravotních sester, logistiků, HR či finančních specialistů se čekací doba na výběr mise může bez znalosti francouzštiny protáhnout i na dobu delší než 6 měsíců. Proto bývá nábor mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic na tyto pozice bez znalosti francouzštiny často omezen. Výhodou je i znalost dalších světových jazyků jako například španělštiny, portugalštiny, ruštiny či arabštiny.

Je výhodou zkušenost s pobytem v zahraničí?

Ano, přičemž se nemusí jednat přímo o pracovní zkušenost. Velkou výhodou je jakýkoliv delší pobyt v zahraničí, nejlépe v zemích či regionech, kde Lékaři bez hranic nejčastěji poskytují pomoc (Afrika, Asie, Jižní Amerika).

Musím před výjezdem na misi projít kurzem tropické medicíny?

Absolvování kurzu tropické medicíny je silně doporučené pro spolupracovníky a spolupracovnice v následujících profesích: všeobecný lékař, všeobecná sestra, laboratorní manažer. Účast na kurzu tropické medicíny není nicméně podmínkou před přihlášením do výběrového řízení. Lékaři bez hranic nehradí náklady za účast na tomto kurzu. Více informací o kurzech tropické medicíny naleznete na stránkách Americké společnosti pro tropickou medicínu a hygienu.

Mohu se přihlásit do výběrového řízení, i když jsem několik posledních let pracoval/a mimo svou profesi?

Délka přerušení práce v oboru by neměla přesahovat dva roky. Delší může být pouze v případě předešlé velmi dlouhé praxe. Každý takový případ bude posuzován individuálně.

Poskytují nemocnice volno personálu po dobu zahraniční mise?

Záleží vždy na situaci a možnostech dané nemocnice. Pro zjednodušení výjezdů zdravotnického personálu mají Lékaři bez hranic uzavřené dohody s některými zdravotnickými zařízeními a institucemi. Tyto dohody sice nejsou zárukou, ale mohou našim mezinárodním spolupracovníkům a spolupracovnicím usnadnit vyjednávání podmínek pro uvolnění na výjezd do projektu. Podívejte se, se kterými nemocnicemi máme aktuálně uzavřené dohody: 

Co nabízíme

Zobrazit další

Výběrové řízení

Jak probíhá výběrové řízení?

Podmínkou pro zapojení se do výběrového řízení je účast na Informačním večeru a splnění všeobecných požadavků pro spolupráci. Po jeho absolvování obdrží uchazeči a uchazečky instrukce, jak elektronicky podat přihlášku, která zahrnuje doložení mnoha dokumentů, jako je například životopis, motivační dopis, kopie diplomů a jiné.

Následně náš HR zástupce české kanceláře Lékařů bez hranic kontaktuje přihlášené a společně proberou možnosti a další kroky. Vždy citlivě posuzujeme odborné znalosti a zkušenosti uchazečů v souvislosti s potřebami na našich projektech. Následně je potřeba, aby uchazeči technických (logistici), administrativních (finanční a personální specialisté) a komunikačních profesí absolvovali test, který prověří jejich znalosti z daného oboru. Ostatní profese test neabsolvují, jejich profil se hodnotí na základě dodaných dokumentů. Po úspěšném vyhodnocení testu jsou uchazeči pozváni na pohovor a do Assessment centra, které prověří jejich osobnostní předpoklady pro výjezd. Úspěšní uchazeči se následně stávají součástí tzv. týmu mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic, jimž jsou nabízena volná místa na našich zahraničních misích.

Přihlašovací proces

Jak dlouhé je výběrové řízení a jak dlouho před tím, než chci odjet na zahraniční misi, je třeba se přihlásit?

Výběrové řízení trvá v řádu několika týdnů, většinou ne déle než tři měsíce. Samotný odjezd na misi po přijetí může trvat několik týdnů až měsíců v závislosti na konkrétních potřebách našich projektů a dalších faktorech. Většinou doporučujeme přihlásit se půl roku před tím, než chcete na misi odjet. 

Zobrazit další

Výběr mise

Jak probíhá výběr mise, kam pojedu?

Po zařazení do týmu mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic se vám podle vašich časových možností a odborných dispozic budeme snažit najít odpovídající a vhodný projekt. Zahraniční mise jsou nabízeny primárně na základě potřeb projektů. Spolupracovníci si nemohou vybírat konkrétní regiony či země, kde by jejich mise měla probíhat. Účast na projektu je ale dobrovolná, a tak si spolupracovníci mohou určit, kam jet nechtějí, případně nabízenou misi odmítnout.

Mohu si vybrat zemi, kam jet na misi?

Při výběru upřednostňujeme flexibilní zájemce a zájemkyně, kteří jsou v souladu s Chartou Lékařů bez hranic ochotní k výjezdu do oblastí, kde je jejich přítomnost potřeba. Spolupracovníci si nemohou mise vybírat, jsou nabízeny podle potřeb v krizových oblastech a jejich profesních a dalších předpokladů. Mohou ale identifikovat oblasti, kam jet z osobních či jiných důvodů nemohou, což při plánování výjezdů na misi respektujeme.

Mohu misi odmítnout?

Ano, můžete odmítnout jakoukoliv nabízenou misi z vážných osobních či jiných důvodů. Od mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic ale očekáváme určitou flexibilitu a ochotu k výjezdu do většiny zemí a regionů, kde Lékaři bez hranic pracují. Pouze tak můžeme totiž naplňovat Chartu Lékařů bez hranic  a poskytovat efektivně a včas pomoc těm, kteří ji potřebují.

Musím před odjezdem na misi dát výpověď?

Uvolnění ze zaměstnání záleží na domluvě se stávajícím zaměstnavatelem. Po zařazení do týmu mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic se nestáváte natrvalo zaměstnancem nebo zaměstnankyní Lékařů bez hranic, v pracovním poměru jste pouze během jednotlivých misí. Zdravotnický personál některých nemocnic může využít výhod uzavřených dohod o spolupráci, které mohou usnadnit výjezdy s Lékaři bez hranic. Podívejte se, se kterými nemocnicemi máme aktuálně uzavřené dohody: 

Co nabízíme

Budu před odjezdem na misi nějak proškolen/a?

Před odjezdem na první misi projdete několikadenním školením, které vás teoreticky připraví na realitu projektů, poučí o bezpečnosti, zvládání stresu, zodpovědnosti jednotlivých členů mise, spolupráci v multikulturním prostředí apod. Před každým výjezdem obdržíte informace vztahující se k zemi a projektu, do kterého jedete, a projdete sérií přípravných setkání (on-line i fyzických).

Budu mít nějakou podporu s přípravou odletu na misi?

S přípravami na odlet vám pomůže česká kancelář ve spolupráci s operačním centrem, přes které budete do projektu vyslán/a. Po potvrzení mise dostanete podrobné informace a podporu ve všem, co je třeba pro výjezd zařídit (vízum, zdravotní prohlídka apod.). 

Jaká musím mít očkování?

Potřebná očkování se liší v závislosti na regionu zahraniční mise. O očkování se budete moct poradit při zdravotní prohlídce v rámci před odletových příprav.

Do jakých zemích se z České republiky a Slovenska často vyjíždí?

Potřeby projektů se průběžně mění v závislosti na humanitární situaci. Nelze dopředu předvídat, na jaký projekt budete poslán/a. 

Například v roce 2023 se naši mezinárodní spolupracovníci a spolupracovnice nejčastěji zúčastnili misí v Konžské demokratické republice (3x) a po dvou misích se organizovaly výjezdy do Afghánistánu, Čadu, Mosambiku, Pákistánu, Súdánu, Sýrie a na Ukrajinu. 

Zobrazit další

Na misi

Na jak dlouho pojedu na misi?

Délka vašeho působení na zahraniční misi se může výrazně lišit, od několika týdnů až po 6–12 měsíců, a je závislá zejména na typu profese, kterou budete na misi zastupovat. Někdy může také záviset na prostředí, kde se projekt odehrává (kratší mise v krizových situacích, delší mise v dlouhodobých projektech a relativně stabilním prostředí).

Délka misí pro jednotlivé profese

Jaké jsou na misi životní a pracovní podmínky?

Životní i pracovní podmínky se liší země od země, i projekt od projektu. Lékaři bez hranic se v každém případě snaží zajistit pro své spolupracovníky a spolupracovnice podmínky, které podporují pracovní výkony a zároveň příliš nepřevyšují životní či pracovní standardy v dané lokalitě dostupné. 

Může se stát, že se budete muset obejít bez tekoucí vody či elektřiny, žít ve velmi malém prostoru (chatce, tukulu) a třeba i sdílet pokoj. Komunikační prostředky mohou být omezené a z bezpečnostních důvodů může být více či méně omezena svoboda vašeho pohybu mimo základnu apod. Chudoba, se kterou se budete každodenně setkávat, může být šokující. Často si budete muset zvyknout žít v prostředí, kde je součástí každodenní reality přítomnost ozbrojených složek. V počátcích projektu nebo v krizových podmínkách se životní i pracovní podmínky mohou snížit na základní minimum.

Budu mít na misi přístup k internetu, e-mailu a telefonu?

Možnosti komunikace se liší projekt od projektu. Internetové připojení je téměř vždy dostupné v hlavních městech misí, ale není vždy zajištěno na projektech ve vzdálených lokacích. Totéž platí i pro dosah signálu mobilních telefonů. V rámci zahraniční mise je komunikace vždy zajištěna pomocí rádiového spojení.

Obdržím za práci na misi nějakou mzdu?

Za účast na misi budete dostávat mzdu, která slouží jako kompenzace k pokrytí nákladů a finančních závazků, které za sebou doma necháváte (nájem, splácení půjček apod.). Výše této kompenzace je kolem 2 000 EUR za měsíc. Každý na misi také dostává místní diety (per diem), které slouží jako kapesné na nákup jídla a dalších osobních potřeb. Lékaři bez hranic hradí náklady spojené s výjezdem na misi: cestovní náklady, víza (případně překlady dokumentů), očkování, ubytování, zdravotní pojištění (vč. repatriace).

Co nabízíme

Budu mít pracovní smlouvu?

Ano. Čeští a slovenští mezinárodní spolupracovníci a spolupracovnice jsou během působení na misi v pracovním poměru vždy s jedním z našich operačních center ve Švýcarsku, Francii, Nizozemí, Belgii nebo Španělsku.

Budu zdravotně pojištěn/a? Co když na misi onemocním nebo se zraním?

Pro všechny své mezinárodní spolupracovníky a spolupracovnice zajišťujeme speciální cestovní pojištění. Součástí tohoto balíčku je pokrytí veškeré zdravotní péče, repatriace, invalidity a úmrtí. Pojištění je platné po celou dobu délky zahraniční mise včetně ochranné lhůty (většinou 2–3 měsíce po konci mise). Kromě toho je na každém projektu k dispozici lékař zodpovědný za zdraví všech mezinárodních spolupracovníků.

Budu mít s výjezdem na misi spojené nějaké náklady?

Od chvíle, kdy jste přijat/a do týmu mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic Lékařů bez hranic (po Assessment centru), jsou výdaje spojené s odjezdem a pobytem na misi hrazeny Lékaři bez hranic: cestovní náklady, víza (případně překlady dokumentů), očkování, ubytování, zdravotní pojištění (vč. repatriace).

Jak se Lékaři bez hranic postarají o mou bezpečnost na misi?

U Lékařů bez hranic nás kromě jiného chrání především principy neutrality, nestrannosti i nezávislosti, stejně jako důkladná bezpečnostní opatření specificky formulovaná pro každý projekt. Bezpečnostní opatření nejčastěji regulují volný pohyb spolupracovníků a spolupracovnic mezi základnou a pracovištěm či pohyb po okolí ve volném čase. Bezpečnostní situace na jednotlivých projektech je neustále pod kontrolou koordinátora či koordinátorky projektu, jež také tato opatření průběžně upravuje. Objekty Lékařů bez hranic nejsou nikdy chráněny ozbrojenou ochrannou službou, nicméně vždy zaměstnávají denní či noční hlídače.

Bezpečnost na misi

Je na misi a po ní k dispozici psychologická podpora?

Ano. Spolupracovníci a spolupracovnice Lékařů bez hranic se mohou ocitnout v situacích, které na ně budou mít silný psychologický dopad. Z tohoto důvodu budete moct být v průběhu mise i po jejím skončení v kontaktu s psychologem/psychoterapeutem.

Mohu z mise odjet předčasně?

Na zahraniční misi odjíždíte dobrovolně, z mise je tedy možné ze závažných osobních či jiných důvodů odjet dříve.

Mám během působení na misi nárok na dovolenou?

Ano, v průběhu mise budete mít vždy po třech měsících nárok na několik dní dovolené.

Mohu na misi s partnerem/partnerkou či rodinou?

Ano, ale možnosti jsou velmi omezené a každá žádost se řeší individuálně. Na první misi není možné vyjet s rodinou či partnerem. I při výjezdu na další mise existuje mnoho překážek, které rodinné mise do značné míry limitují či znemožňují. Těmito překážkami mohou být bezpečnostní podmínky, složitost nalezení uplatnění pro partnera, omezené ubytovací kapacity, chybějící vzdělávací struktury pro děti apod.

Zobrazit další

Po návratu z mise

Jaká spolupráce či komunikace s Lékaři bez hranic probíhá po misi, případně mezi misemi?

S našimi mezinárodními spolupracovníky a spolupracovnicemi nejsme v kontaktu jen před a během zahraniční mise. Zůstáváme s nimi v kontaktu kontinuálně a vytváříme prostor pro vzájemná setkávání. O kariérní růst se stará tzv. career manager, jež spolupracovníky směruje a motivuje k dalším kariérním možnostem. 

V rámci české kanceláře Lékařů bez hranic nabízíme jazykové, v případě možností i další kurzy. Organizujeme pravidelné akce, kde se můžeme osobně potkávat, a také nabízíme mnoho příležitostí pro online setkávání, kdy se například sdílí zkušenosti mezinárodních spolupracovníků a spolupracovnic z jejich konkrétních misí. V případě zájmu umožnujeme a podporujeme přinášení svědectví z mise do českého i slovenského povědomí tím, že organizujeme různá veřejná vystoupení či komunikace v médiích.

Jaké jsou možnosti karierního růstu s Lékaři bez hranic?

V rámci organizace podporujeme kariérní růst. Mezinárodní spolupracovníci a spolupracovnice většinou vyjíždí na první mise do projektů, kde pracují na nižších organizačních pozicích. Po získání potřebných zkušeností se mohou uplatnit v koordinačním týmu, který sídlí v hlavním městě a řídí všechny projekty v dané zemi. O kariérní růst se stará tzv. career manager, jež spolupracovníky směruje a motivuje k dalším kariérním možnostem. Disponujeme také širokou zaměstnaneckou základnou v operačních centrech a dalších kancelářích, kde je možné se ucházet o zaměstnání.

Zobrazit další